Чому сонячна корона в сотні разів гарячіша, ніж поверхня самого Сонця?

28 липня 2023, 13:01
Читать новость на русском

Вчені давно знають, що сонячна корона, вона ж атмосфера Сонця, набагато гарячіша за його "поверхню" – фотосферу. Точної відповіді про те, чому так відбувається, ми досі не маємо. Але нещодавно з'явилася нова теорія, яка може пояснити цей феномен.

Температура фотосфери становить близько 5500 градусів за Цельсієм, а корони — близько 1 мільйона або й вище, тобто майже в 200 разів більше. Вчені припустили, що корона так сильно нагрівається внаслідок дії високочастотних магнітних хвиль.

Дивіться також Чи може потужна буря на Сонці знищити земний інтернет?

Причини різниці температур

Ми знаємо, що зазвичай температура зменшується мірою віддалення від джерела тепла, але для Сонця це не працює. Єдине джерело тепла нашої зорі знаходиться в його ядрі. Ключовим фактором, що забезпечує нагрівання Сонця, вважається магнетизм, хоча як саме це відбувається, поки що неясно.

Нещодавно з'явилися дані про те, що ключову роль у цьому відіграють так звані поперечні коливання. Найшвидші коливання виявлені в найдрібніших магнітних структурах сонячної корони приладом Extreme Ultraviolet Imager на борту космічного апарату Solar Orbiter. Передбачається, що енергія цих високочастотних хвиль сприяє нагріванню сонячної атмосфери.

Протягом останніх 80 років астрофізики намагаються вирішити цю загадку, і тепер з'являється все більше доказів того, що корона може нагріватися магнітними хвилями. Але перед ученими постало інше питання: чи достатньо енергії високі частоти приносять у корону? Дослідники провели аналіз даних про ці хвилі – як низькочастотні, так і високочастотні. Виявилося, що швидкі магнітні хвилі здатні це робити краще, ніж подібні, але повільніші коливання, які вже були відомі нам раніше.

Вчені розраховують, що сонячний телескоп Daniel K Inouye Solar Telescope після введення в експлуатацію допоможе відповісти на це питання набагато детальніше.