Старий радянський супутник розпався на орбіті після зіткнення з космічним сміттям

31 серпня 2023, 10:15
Читать новость на русском

Джерело:

Space.com

Супутник Космос-2143 або Космос-2145, розпався на орбіті приблизно на висоті 1400 кілометрів над Землею, ймовірно, через зіткнення з космічним сміттям. Про це розповів астрофізик і експерт з космічного сміття Джонатан Макдауелл (Jonathan McDowell).

Ця подія вкотре привернула увагу до нестабільного стану орбітального середовища Землі, де об'єкти, що залишилися після більш ніж 60-річної історії освоєння космосу, становлять дедалі більшу загрозу для діючих супутників.

Читайте на сайті Блакитний Місяць 2023: вражаючі фото другого повного Місяця серпня над Україною

Ще одна можлива подія орбітального зіткнення: сім уламків недіючого радянського супутника зв'язку, запущеного в 1991 році. Уламки, схоже, належать або Космосу-2143, або Космосу-2145, двом з 8 супутників "Стрела-1М", запущених тією ж самою ракетою, 
– оголосив МакДауелл під час простору на X.

Радянський Союз продовжує руйнувати

Розпад старих радянських супутників і ракетних ступенів, розташованих на висоті понад 800 км, викликав занепокоєння серед дослідників. Ці об'єкти, розташовані надто високо, щоб природним чином зійти з орбіти через опір залишкової атмосфери Землі. Саме ці елементи причетні до кількох інцидентів за останні роки.

Один з найпомітніших інцидентів стався в лютому 2009 року, коли супутник "Космос 2251", подібний до "Космос-2143" і "Космос-2145", зіткнувся з діючим супутником американської телекомунікаційної компанії "Ірідіум". Це зіткнення породило величезну хмару космічного сміття, яке разом з уламками китайської протисупутникової ракети, випробуваної в 2007 році, становить більшість фрагментів космічного сміття, що перебуває на орбіті.

Цього року сталася тривожна подія: списаний радянський супутник-шпигун і використана радянська ракетна ступінь ледве уникнули зіткнення, пролетівши на відстані 6 метрів один від одного на висоті приблизно 1000 км над Землею. Зіткнення між цими двома об'єктами могло б призвести до утворення тисяч додаткових небезпечних уламків.

Що взагалі сталося?

Причина нещодавньої фрагментації супутника "Космос", про яку повідомив Макдауелл 30 серпня, залишається невідомою і може залишатися такою через обмеження наземних радарів, які відстежують лише об'єкти розміром понад 10 сантиметрів. За даними Європейського космічного агентства (ЄКА), на сьогодні на навколоземних орбітах виявлено приблизно 34 550 таких великих уламків.

Однак, за оцінками ЄКА, поряд з цими "видимими" фрагментами в космосі мчать понад 1 мільйон уламків розміром від від 1 см до 10 см, а також приголомшливі 130 мільйонів фрагментів, менших за 1 сантиметр. Хоча більші уламки можна виявити заздалегідь, складність полягає в тому, щоб передбачити появу менших уламків, які все одно можуть завдати значної шкоди.

Навіть найдрібніші уламки розміром лише сантиметр можуть становити серйозну загрозу. У 2016 році фрагмент космічного сміття завширшки лише кілька міліметрів пробив отвір завширшки 40 см в одній з сонячних панелей європейського супутника спостереження за Землею Sentinel 2. Це зіткнення призвело до утворення фрагментів, достатньо великих, щоб їх можна було відстежити з Землі, що підкреслює потенційну небезпеку.

Дивіться також Дослідники відкрили рідкісну "молекулу-термометр" на химерній супер пухнастій екзопланеті

Протягом багатьох років дослідники попереджають про ескалацію проблеми космічного сміття, що накопичується на орбіті Землі. Деякі експерти висловлюють занепокоєння, що ситуація може наближатися до сценарію, відомого як "синдром Кесслера".

Ця гіпотеза, названа на честь фізика NASA у відставці Дональда Кесслера, передбачає, що зростання кількості фрагментів, які утворюються в результаті орбітальних зіткнень, може врешті-решт зробити орбітальну область Землі непридатною для використання, оскільки кожне зіткнення запускатиме ланцюгову реакцію наступних зіткнень.