Росія внесла Вікіпедію до списку на "приземлення": що це означає

20 травня 2022, 18:02
Читать новость на русском

Джерело:

Роскомнагляд

Головний російський орган цензури, Роскомнагляд, вніс Wikimedia Foundation в список на "приземлення". Розповідаємо, якими можуть бути наслідки у випадку непокори.

Wikimedia Foundation – неприбуткова американська організація з офісом у Сан-Франциско, яка забезпечує технічну підтримку інфраструктури Вікіпедії та деяких інших проєктів та інтернет-спільнот, що створюють вміст для вільного розповсюдження. Фонд повністю функціонує коштом пожертв. 

Цікаво Московський суд арештував російські активи Google

Росія приземляє Wikimedia

  • Слово "приземлити" у даному контексті означає відкриття місцевого офісу закордонними компаніями.
  • Згідно з законом  "Про персональні дані" великі компанії, які відповідають певним визначеним вимогам і хочуть працювати на території Росії, повинні відкрити філіал, представництво або російську юридичну особу.
  • Їх зобов'язують забезпечити зберігання персональних даних росіян на території країни, а не на закордонних серверах.
  • Також компанії, які "приземляються" в Росії зобов'язуються реєструвати особистий кабінет на сайті Роскомнагляду та розмістити на своїх інформаційних ресурсах електронну форму для зворотного зв'язку з російськими користувачами.
  • Крім того, сервіси повинні обмежувати доступ до інформації, яка порушує російське законодавство.
  • Такий підхід дозволяє тоталітарному режиму Путіна краще контролювати інтернет та діяльність IT-компаній.

За невиконання вимог порушникам загрожує зокрема часткове чи повне блокування, заборона поширення своєї реклами та розміщення російськими рекламодавцями реклами на таких ресурсах, заборона прийому платежів від російських фізичних і юридичних, і навіть маркування опублікованого у мережі контенту.

Наразі на сайті Роскомнагляду усі три пункти вимог, висунуті до Wikimedia Foundation, зазначені як "Не виконано". Відповіді від організації поки немає.

Додаткові деталі

  • Цей закон почав діяти з 1 січня 2022 року й спрямований на інтернет-компанії з добовою аудиторією понад 500 000 користувачів.
  • Однією з перших виконала закон компанія Apple. За нею послідували Viber, TikTok, Twitter, AliExpress та Wargaming, відповідальна за створення популярної гри World of Tanks.
  • Під його дію намагалися підвести й Spotify. Той спочатку дійсно відкрив представництво, однак після російського вторгнення в Україну оголосив про вихід з ринку окупанта. Офіс, ймовірно, ліквідували. Як і офіси всіх, хто оголосив про повне припинення роботи в країні.
  • Раніше московський суд оштрафував Wikimedia Foundation на суму 5 мільйонів рублів за невидалення забороненої російським законодавством інформації.
  • Серед статей, які Роскомнагляд вимагає видалити, — інформація про війну в Україні та матеріал про виготовлення пороху.