На дні Каховського водосховища знайшли рештки церкви XVIII століття
Джерело:
NVУ давнину на цьому місці існувала Нова (Підпільненська) Січ. Сьогодні це територія села Покровське біля Нікополя. Ще донедавна вона знаходилася під товщею води Каховського водосховища, але після російського теракту вода відійшла й відкрила неоціненні скарби, які радянська влада затопила у 50-х роках.
Історія церкви
Нова Січ існувала з 1734 по 1775 рік. Це була фортеця, що складалася з трьох частин: передмістя, брами й Коша — головного укріплення з майданом та куренями. На території останнього також знаходилася соборна Січова церква Покрови Божої Матері. Вона була дерев'яною.
Дивіться також Великий Луг – що це за місце, та чому воно таке важливе для України
4 червня 1775 року за наказом Катерини II Нова Січ була зруйнована, а козацькі вольності анульовані. Ворожі солдати пошкодили й розграбували пишно оздоблену церкву. Видання Nikopolnews цитує один із рапортів духовного управління, в якому розповідається про пограбування церкви: "Забрато церковних вещей, як-то сосуды, чаши все, царские врата серебрянье, евангелии, потиры, дискосы, звездн, копии, кресты, наместные иконы с окладами й со всех других образов оклади серебрянне, блюда для благословення хлебов, подсвещники, кадильницн, лампади й все серебряное до останка, почему церковь без божьего служения остается".
Саму церкву згодом узагалі наказали закрити й побудувати нову. З цим зволікали деякий час, але у 1798 році її нарешті звели. Це була невелика й тепер кам'яна будівля. Місцеві мешканці змогли врятувати деякі цінності зі старої церкви й перенесли їх у нову.
Нова кам'яна церква існувала ж до 1954 року, коли комуністи завершили будівництво Каховського водосховища, примусово відселили людей й затопили цю територію. Більшість реліквій з неї було вивезено, чи краще сказати вкрадено, представниками радянської влади. Ті нечисленні цінності, які змогли врятувати люди, сьогодні знаходяться у Покровському музеї. Це ключ від січової церкви, розп’яття, кухоль запорізьких козаків, козацькі люльки, рештки шаблі тощо.
Саме рештки цієї кам'яної церкви й проступили тепер на дні, звідки відійшла вода. Відео руїн з'явилося в мережі.
Церква на дні Каховського водосховища: відео
Як зазначає видання NV, церкву в Покровську малював сам Тарас Шевченко. Він намалював кілька етюдів з Покровського, на одному з яких і була церква. Тут же, як вважають деякі дослідники, він почав роботу над поемою "Сліпий".
Описував її й Олександр Довженко: "…Останній спогад про церкву. Мені шістдесят років. З п’ятнадцяти років не вірю в Бога і відтоді не був у церкві. Але в селі Покровському я пошкодував, що Бога немає. Мені страшенно захотілося, щоб він з’явився хоча б на п’ять хвилин і, побачивши зруйновану негідниками пам’ятку давньої архітектури, споруджену на честь його Божої матері, покарав лютою смертю темних і підлих юд, що вчинили цю мерзенну справу. Прощавай, Покровське. Віри в неіснуючого Бога в тебе не поменшало. Зменшилося краси".
Це далеко не єдина знахідка, яку зробили за останні дні після зникнення води з Каховського водосховища. Раніше в мережі з'являлися відео, на яких видно залишки кладовища з численними останками людей, які опинилися на поверхні. Неясно, до якого періоду історії вони належать. Крім того, там знаходять залишки інших будівель, а також ворожі снаряди.
Могили на дні Каховського водосховища: відео