Штучний інтелект допоміг науковцям зробити важливе відкриття
Астрономи зареєстрували 72 швидких радіосплесків від джерела, яке знаходиться на відстані 3 мільярдів світлових років від Землі. Зробити це відкриття науковцям допоміг штучний інтелект. Алгоритм, розроблений вченими, дозволить прискорити обробку даних, отриманих в ході спостережень, і зробити їх більш точними.
Про це повідомляється на сайті проекту Breakthrough Initiatives.
Читайте також: Науковці виявили ідеальний об'єкт для досліджень телескопа James Webb
Астроном Юньфан Джеррі Чжан з Університету Каліфорнії в Берклі разом з колегами запропонували автоматизувати процес реєстрації швидких радіосплесків за допомогою системи штучного інтелекту. Для цього вони використовували надточну нейромережу, яка була натренована на даних п'яти годин спостережень в рамках проекту Breakthrough Listen. Навчальний матеріал не містив радіосплесків: вчені самостійно імітували сигнали, щоб показати комп'ютера, як вони повинні виглядати.
За допомогою нового алгоритму група Чжана заново вивчила дані, отримані іншою групою дослідників в серпні 2017 року. Тоді астрономи протягом п'яти годин спостерігали за джерелом FRB121102 за допомогою радіотелескопу Green Bank Telescope і виявили 21 швидкий радіосплеск, що прийшов протягом однієї години. Тепер же дослідникам вдалося зареєструвати ще 72 спалахи, що не були помічені спочатку, і сьогодні число відомих радіосплесків від FRB121102 досягло 300.
Результати допомогли накласти нові обмеження на частоту сплесків від FRB121102. Зокрема, вони свідчать про те, що імпульси випромінювання приходять нерегулярно, і періоди активності джерела чергуються з періодами спокою. Нові виміри, сподіваються автори, допоможуть краще зрозуміти, які процеси призводять до виникнення спалахів.
Що таке FRB121102? Єдине відоме джерело повторюваних швидких радіосплесків на сьогодні. Цей об'єкт знаходиться в невеликій галактиці з потужним зореутворенням. Дослідники вважають, що це може бути магнітар – молода активна нейтронна зірка з дуже сильними магнітними полями, або молодий потужний радіопульсар. Однак щоб встановити природу FRB121102 необхідно знати точну частоту спалахів та їх потужність.
Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно