Сонячне затемнення 25 жовтня: коли та як дивитися в Україні
У вівторок, 25 жовтня, відбудеться сонячне затемнення. Воно буде частковим, адже Місяць не закриє Сонце повністю. Спостерігати зможуть жителі Європи, Близького Сходу, Центральної Азії та Західного Сибіру та північного сходу Африки.
Подібні затемнення трапляються досить рідко. Попереднє, наприклад, було 14 жовтня 2004 року, а наступне трапиться тільки у 2040 році. Як пише РБК-Україна, вчені називають таке явище Сарос 124 – серія затемнень, які повторюються кожні 18 років і складаються загалом із 73 окремих затемнень.
Цікаво Марсохід Curiosity досяг області, яку раніше могло покривати море
Коли дивитись сонячне затемнення
Побачити затемнення можна на території Європи, Центральної Азії та півночі Африки. На заході Європи явище буде не таким видовищним оскільки Місяць приховає лише 15-30% Сонця. Українці теж зможуть бачити затемнення, якщо їм не завадять хмари. На території нашої країни Місяць закриє Сонце на 60%.
Початок затемнення припаде на 12:22 за київським часом, а його максимальна фаза проходитиме приблизно о 13:36. Завершиться подія о 14:49.
Як спостерігати сонячне затемнення
Важливо! Дивитися на Сонце довше 15 секунд без захисних засобів може бути небезпечним для вашого здоров'я. Найбільша небезпека для сітківки і вона зберігається навіть під час сонячного затемнення. Очі потрібно захистити, і сонячні окуляри, фотоплівка чи частини рентгенівських знімків не підійдуть.Стовідсотково безпечний спосіб спостереження за сонячним затемненням, це використання камери-обскури. Її можна виготовити самостійно. Для цього потрібно наклеїти на шматок картону шар фольги і зробити в конструкції вузьку дірку, проткнувши її голкою. Якщо підставити цей пристрій під сонячні промені, то з іншого боку на чистому аркуші можна буде спостерігати зображення сонячного диска у процесі затемнення.
Також можна використовувати спеціальні захисні фільтри для телескопа. Саме так за затемненням спостерігають астрономи та любителі. Фотографувати сонячне затемнення фотоапаратом чи смартфоном теж не найкраща ідея – можна пошкодити матрицю пристрою інтенсивним світлом.