Фотограф спіймав невловимі червоні блискавки, що звуться спрайтами

10 вересня 2023, 14:01
Читать новость на русском

Джерело:

Live Science

Астроном зі Словаччини зафіксував рідкісне світлове явище, коли воно ненадовго спалахнуло у верхніх шарах атмосфери Землі під час грози. Ці спалахи називаються спрайтами.

Що таке спрайти

Опубліковані в мережі знімки є найдетальнішими фотографіями спрайтів за всю історію їх спостереження. Ці величезні електричні розряди синього або червоного кольорів спалахують доверху, а не вниз чи вбік, як це роблять звичайні блискавки.

Дивіться також Ключовий інгредієнт наших смартфонів та електромобілів знайшли під вулканом

Станіслав Канянський, астроном з обсерваторії Банської Бистриці в Словаччині, сфотографував спрайти 14 серпня біля свого будинку в місті Латки. Сяюча зигзагоподібна структура простяглася на понад 50 кілометрів у поперечнику й проіснувала лише кілька часток секунди, перш ніж зникнути.


Спрайт у небі Словаччини / Фото Stanislav Kaniansky

Такі блискавки виникають унаслідок інтенсивної грозової електризації. Вони створюються, коли електричні розряди від блискавки летять угору, часто на додаток до своєї звичайної низхідної траєкторії. Ці розряди створюють довгі нитки плазми в іоносфері — іонізованій частині атмосфери Землі, яка починається на висоті близько 80 кілометрів над поверхнею Землі.

Спрайти дуже важко фотографувати, оскільки вони швидкоплинні й часто закриті густими хмарами. Але місце, в якому перебував фотограф, дозволило йому чудово роздивитися явище.

Гроза була на відстані близько 320 кілометрів, що дало мені змогу добре роздивитися атмосферу безпосередньо над хмарними вершинами,
– йдеться в статті Spaceweather.com.

Спрайти були офіційно відкриті на початку 1990-х років, коли космічні шатли NASA зробили перші чіткі знімки цього явища. Але червону блискавку виявилося важко вивчати, оскільки вона дуже короткочасна. Зараз вчені вважають, що спрайти можуть частково викликатися збуреннями в атмосферній плазмі, спричиненими крихітними об'єктами на кшталт метеорів, але точний механізм цього явища досі не з'ясований.

Сині спрайти є більш потужними версіями явища. Один такий допомогли зафіксувати сучасні технології у 2018 році. Тоді блискавку назвали найпотужнішим спрайтом з коли-небудь зафіксованих.