США вкладають додаткові гроші у VPN, щоб допомогти росіянам обходити блокування
Джерело:
ReutersУряд США з початку нового російського вторгнення в Україну майже вдвічі збільшив фінансування трьох компаній, що займаються розробкою VPN-сервісів. За даними джерела, таким чином хочуть допомогти росіянам пробитися крізь цензуру.
Мова йде про сервіси nthLink, Psiphon і Lantern. Зростання фінансування пов'язують з недавнім сплеском активності російських користувачів через масові блокування сайтів, ЗМІ та соцмереж у Росії.
Цікаво Тепер офіційно: Росія визнала VPN-сервіси загрозою і почала обмежувати їх роботу
VPN для росіян
- За словами президента федерального Агентства США з глобальних медіа, через яке йдуть гроші, у травні кількість російських користувачів програм для обходу цензури склала понад 4 мільйони осіб.
- Джерело зазначає, що з 2015 по 2021 роки всі три компанії отримали загалом 4,8 мільйона доларів на розвиток, а з лютого цього року обсяги фінансування майже подвоїлися.
- Провайдери VPN-сервісів підтвердили, що їм знадобилося масштабування систем через різке зростання аудиторії. Так, у nthLink повідомили, що їхніми послугами з перших днів після запуску реклами сервісу кількість користувачів із Росії збільшилася з 1 до 50 тисяч користувачів на добу. У Psiphon заявили, що сервісом щодня користуються понад 1,3 мільйона окупантів. А в Lantern повідомили про 1,5 мільйона нових реєстрацій з початку березня.
- Загалом російська аудиторія збільшилася на 452 відсотки – через те, що місцева диктатура заблокувала Twitter, Facebook, Instagram, багато закордонних і російських ЗМІ, а також величезну кількість сайтів іноземних відомств.
Що кажуть у Росії
У Держдумі у відповідь на замітку Reuters заявили, що спонсорування VPN владою США є частиною інформаційної боротьби проти Росії.
Ми в комісії ставимося до цього як до однієї з форм боротьби. VPN і обходи в інтернеті – це як суперечка броні з кулею, боротьби броні зі снарядом. Я періодично спілкуюся з представниками Роскомнагляду, і мені здається, вони розуміють всю загрозу і роблять тут все можливе з технічної точки зору. Але не все виходить через те, що техніка нападу завжди випереджає техніку захисту,
— заявив депутат від ЛДПР, заступник голови профільної комісії Андрій Луговий.
За словами Лугового, значна частина VPN-сервісів блокується спеціальними пристроями, які знаходяться на лініях зв'язку, іншу частину блокує Роскомнагляд. При цьому там заявляють, що боротьбу з VPN-сервісами потрібно посилювати та робити її більш ефективною.