Стали відомі імена лауреатів Нобелівської премії з фізики – 2021
Джерело:
ютуб Нобелівського комітетуНобелівський комітет з фізики Королівської академії наук Швеції назвав імена лауреатів премії в цій галузі за 2021 рік. Ними стали американець Сюкуро Манабе, німець Клаус Хассельман та італієць Джорджо Парізі – "за новаторський внесок в розуміння складних фізичних систем", зокрема модель клімату Землі.
Сюкуро Манабе
Кліматолог Манабе, старший метеоролог програми атмосферних і океанічних наук в Принстонському університеті, продемонстрував, як підвищений рівень вуглекислого газу в атмосфері призводить до зростання температури на поверхні Землі. На думку членів Нобелівського комітету, його праці стали основою для розробки сучасних кліматичних моделей.
Цікаво В Австрії знайшли стародавню золоту чашу з солярною символікою, якій понад 3000 років
Клаус Хассельман
Фізик і метеоролог з Гамбурзького університету – Хассельман, своєю чергою, створив модель, що зв'язала погоду та клімат. Його відкриття дозволили довести, що підвищення температури на планеті стало наслідком антропогенних викидів.
Джорджо Парізі
Італійський фізик-теоретик Джорджо Парізі виявив приховані закономірності в невпорядкованих матеріалах і зробив вагомий внесок в теорію складних систем. Сьогодні він працює в університеті Ла-Сапієнца в Римі.
Нобелівська премія з фізики, як і з медицини або фізіології, літератури, хімії та світу, була заснована відповідно до заповіту шведського інженера і підприємця Альфреда Нобеля. З 1901 роки її отримали 215 осіб (винахідника транзистора Джона Бардіна нагороджували двічі), в їх числі – такі відомі вчені, як Вільгельм Рентген, П'єр і Марія Кюрі, Йоханнес ван дер Ваальс, Макс Планк, Альберт Ейнштейн, Нільс Бор, Ервін Шредінгер, Енріко Фермі, Ілля Франк, Лев Лаундау, Петро Капіца та інші.У минулому році лауреатами стали британець Роджер Пенроуз (за відкриття того, що утворення чорної діри служить надійним прогнозом Загальної теорії відносності), німець Рейнхард Генцель і американка Андреа Гез (за відкриття супермасивного компактного об'єкта у центрі Галактики).
Нобелівський тиждень – 2021 стартувала напередодні з премії з медицини та фізіології: нагороду завоювали фізіолог з США Девід Джуліус і американський молекулярний біолог вірменського походження Ардем Патапутян, які вивчали реакції організмів на температуру і дотики.
Вже 6 жовтня оголосять імена лауреатів з хімії, а 7 жовтня – з літератури. 8 жовтня стане відомо, кого вважатимуть гідним премії миру, а в понеділок, 11 вересня, вручать нагороду з економічних наук, яку заснував Державний банк Швеції.