Вчені розкрили загадку незвичної зорі, якій 13 мільярдів років
Джерело:
NatureДосліджуючи мільярди зірок у нашій Галактиці, вчені навчилися дізнаватися їхній вік, виявляти їхній хімічний склад та класифікувати їх. Це допомагає краще зрозуміти, як розвивався Всесвіт. Та іноді науковцям трапляються загадки вселенських масштабів.
Дивною виявилася зірка віком близько 13 мільярдів років, яка має гарну назву SMSS J200322.54-114203.3 (далі – SMSS 2003-1142). Досліджуючи її, вчені виявили, що концентрація металів у SMSS 2003-1142 в 3 тисячі разів нижча ніж у Сонці. Водночас з цим концентрація деяких металічних елементів у зірки більша, ніж в інших зірок її віку. Мова йде про цинк, європій, уран та, можливо, золото. Астрономи пояснюють такий цікавий феномен вибухом гіпернової зорі багато мільярдів років тому.
Що таке "метали" в астрономії?
Метали в астрономії – це всі хімічні елементи, окрім гідрогену (водень) та гелію. Своєю чергою поняття "металічність зорі" – це відношення вмісту у зорі металів до вмісту гідрогену.Читайте про таємниці космосу Науковці виявили, коли саме у галактиках-супутниках починають утворюватися зорі: дослідження
Гіпернова SN 1998bw в галактиці ESO 184-G82 / Фото Wikipedia
Деталі дослідження
Найперше покоління зірок в основному складалося з водню та гелію. Важчі елементи, метали, з'явилися тільки після того, як ці зорі прожили своє життя, перетворилися у наднові та колапсували у нейтронні зорі або чорні діри. Коли ці нейтронні зорі зіштовхуються й зливаються, то може утворюватися ще більше важких елементів.
Друге покоління зірок утворилося уже з металами, які виникли у вибухах наднових та злитті нейтронних зірок. Саме такою є "наша" зоря SMSS 2003-1142. Дивина в тому, що в інших зорях другого покоління концентрація металів більша. Але водночас концентрація важких елементів менша. І загальновизнаного джерела цинку, європію, урану та золота, – злиття нейтронних зір, – недостатньо для пояснення їх присутності у SMSS 2003-1142.
Читайте про нові астрономічні дослідження Зоряні потоки: вчені дізналися звідки взялися ці структури довкола Молочного Шляху
Гіпернова
Гіпернова зоря – це фактично наднова зоря, яка має масу від 20 мас Сонця. Щобільше, гіпернова, яка змогла утворити потрібну кількість елементів для SMSS 2003-1142 теж була не класичною.
Вчені розрахували, що "наша" зоря утворилася із залишків гіпернової зорі, яка мала масу близько 25 Сонць. Окрім того, вона мала швидко обертатися та мала дуже потужне магнітне поле. Вперше з часу відкриття гіпернових вдалося виявити поєднання швидкого обертання та сильного магнетизму.
Дослідження передбачає, що описаний механізм міг бути важливим джерелом важких елементів у ранньому Всесвіті. Вивчення інших зірок із хімічним складом, який відрізняється від розрахункового, допоможе отримати більше інформації.