Ремонтом супутників займуться роботи: SpaceX вже готується виводити їх на орбіту

5 вересня 2022, 15:50
Читать новость на русском

Джерело:

Business Insider

Питання ремонту супутників на орбіті Землі дуже важливе, як і проблема космічного сміття. Наразі з супутником, який вийшов з ладу мало що можна вдіяти. Якщо проблема програмна, її можна спробувати виправити віддалено, але якщо зламався один з вузлів чи елементів – залишається лише звести супутник з орбіти та запустити новий. SpaceX та ULA допоможуть вирішити цю проблему.

Американська приватна компанія SpaceX та United Launch Alliance (ULA) –  спільне підприємство Boeing і Lockheed Martin – вирішили підтримати проєкт стартапу Rogue Space Systems (RSS). Останній розробив проєкт зі створення групи роботизованих зондів на орбіті Землі, які будуть використовуватися для ремонту супутників.

Не пропустіть Що існувало до Великого вибуху і чи насправді щось вибухало

Коли перші роботи з'являться на орбіті

Партнери домовилися відправити на низьку навколоземну орбіту двох перших роботів, які збиратимуть деталі від зламаних супутників і лагодитимуть активні апарати. Один із цих роботів, спроєктованих в RSS, вирушить у космос на ракеті ULA, а інший буде запущений SpaceX. Обидва старти призначено на першу половину 2023 року.

Проблема космічного сміття стає все гострішою

За даними Європейського космічного агентства (ESA), зараз навколо планети обертається понад 130 мільйонів фрагментів космічного сміття, більша частина якого — супутники, що вийшли з ладу, деталі одноразових ракет, а також уламки підірваних супутників в результаті випробувань протисупутникової зброї, яку як мінімум двічі провели США та росія.

Ці об'єкти рухаються в 10 разів швидше за кулю, а значить становлять серйозну небезпеку для інших апаратів.

Щоб вирішити цю проблему, американський інженер Джеромі Гріммет заснував Rogue Space Systems – компанію, діяльність якої орієнтована на очищення космічного простору навколо Землі. Стартап проєктує різних роботів, які шукатимуть, ловитимуть чи транспортуватимуть уламки кораблів та мертві супутники. Деталі від цих апаратів можуть бути перероблені для складання нових ракет або використані в інших областях, наприклад, в промисловості або автомобілебудуванні.

Яких роботів використовуватимуть на орбіті

Загалом RSS планує побудувати чотири роботизовані машини. Перша з них це невеликий робот Barry. Він був названий на честь одного зі співробітників компанії, а його дизайн натхненний кажаном. Barry вирушить на орбіту першим – робот спостерігатиме за різними об'єктами, шукатиме сміття і реєструватиме його в базі стартапу.


Супутник Barry / Фото Rogue Space Systems

Читайте на сайті Чому небо блакитне? Проста та складна відповіді

Далі RSS запустить Laura – більший апарат зі спеціальним відсіком для захоплення та зберігання сміття. Крім того, Laura отримає набір функцій для діагностики та підтримки супутників, які досі працюють.


Супутник Laura / Фото Rogue Space Systems

Роботи, що залишилися, – це Charlie і Fred. Перший перебуває на ранній стадії розробки, його завдання будуть схожі на те, що робить Laura. Водночас Fred стане основним у всьому цьому сімействі апаратів RSS. Це буде 325-кілограмовий робот із чотирма багатофункціональними маніпуляторами – він зможе лагодити інші супутники, ловити сміття та багато іншого.