Телескоп "Джеймс Вебб" знайшов галактику майже таку ж стару, як і сам Всесвіт: унікальні фото

21 липня 2022, 22:01
Читать новость на русском

Джерело:

TRTWorld

Усього через тиждень після того, як NASA показало перші зображення, зроблені телескопом "Джеймс Вебб", вчений Центру астрофізики зробив важливе відкриття: він виявив галактику, що існувала 13,5 мільярдів років тому.

Галактика, названа GLASS-z13, була утворена через 300 мільйонів років після Великого вибуху. За космічними мірками – мізерний термін і це приблизно на 30 мільйонів років раніше, ніж попередній неофіційний рекордсмен, галактика під назвою HD1, яка вважалася найвіддаленішою з відомих з моменту відкриття в квітні.

Цікаво Історичний момент: Байден показав світу перше фото з космічного телескопа "Джеймс Вебб"

Деталі відкриття

 Потенційно ми дивимося на найбільш віддалене зоряне світло, яке будь-хто коли-небудь бачив,
– каже Рохан Найду, пояснюючи своє відкриття.

  • GLASS-z13 вдалося виявити при аналізі так званого "раннього випуску" даних основного тепловізора NIRcam обсерваторії "Джеймс Вебб".
  • При переведенні з інфрачервоного у видимий спектр галактика виглядає як червона пляма з білим у центрі.


Галактика GLASS-z13 / Фото Dr. James O'Donoghue


Галактика GLASS-z13 / Фото Dr. James O'Donoghue

Найду разом із 25 астрономами з усього світу представили свої висновки в науковому журналі. Дані поки що подаються як препринт, тобто ще не пройшли рецензування, вчені впевнені у своєму відкриття. Ба більше, інша група астрономів на чолі з Марко Кастеллано, що аналізувала ті ж дані, прийшла до аналогічних висновків.

Поряд із GLASS-z13 вчені виявили ще одну галактику, названу GLASS-z11. Вона трохи молодша – приблизно на 100 мільйонів років. Обидві знаходяться на відстані 500 парсеків від Землі та є крихітними в порівнянні з діаметром Чумацького Шляху – лише 1600 і 2300 світлових років відповідно – тоді як наша галактика має 105 700 світлових років у діаметрі.

Нагадаємо, "Джеймс Вебб" також фотографував планету Юпітер