Телескоп "Хаббл" виявив компаньйона супернової, якому вдалося вижити після вибуху

27 квітня 2018, 20:03
Читать новость на русском

Космічному телескопу "Хаббл" вперше вдалося отримати знімок компаньйона супернової типу IIb, якому вдалося вижити після вибуху. Відповідну статтю опублікувала науковці NASA на офіційній сторінці агентства. Наразі це найбільш переконливий доказ того, що деякі супернові народжуються в подвійних системах.

Історично супернові в залежності від зміни яскравості в часі та хімічних елементів, викинутих вибухом в космос, діляться на два загальних типи: тип I та тип II. Незважаючи на те, що сьогодні така класифікація вважається не найвдалішою, вона до цих пір використовується астрономами. Наднові типу IIb вважаються відносно рідкісними, адже в минулому це масивні зірки, які майже повністю позбулися водневої оболонки або звичайним шляхом, вичерпавши його запаси, або в результаті взаємодії з іншим світилом.

Читайте також: Неймовірний кадр: NASA показало чорно-біле фото полярного сяйва

Тепер же "Хаббл" підтвердив, що наднові типу IIb можуть дійсно народжуватися в подвійних системах. Телескоп спостерігав за об'єктом SN 2001ig, який був вперше помічений вченими 17 років тому. Залишок супернової знаходиться в сузір'ї Журавля, ймовірно в спіральній галактиці NGC 7424, яка віддалена від нас близько на 40 мільйонів світлових років.


"Хаббл" виявив компаньйона супернової, яку вдалося вижити після вибуху

У 2002 році, після вибуху, за допомогою телескопа VLT астрономи визначили координати SN 2001ig. Подальші спостереження, проведені в обсерваторії Gemini в 2004 році, вперше вказали на можливе існування компаньйона. Знаючи точні координати, Стюарт Райдер з Австралійської астрономічної обсерваторії навів "Хаббл" на потрібну область небесної сфери та отримав знімок компаньйона, який вижив, в ультрафіолетовому діапазоні.


Схематичне зображення взаємодії двох світил до вибуху наднової

Не дивлячись на те, що зірка-попередниця SN 2001ig ніколи не була ідентифікована безпосередньо, ми переконані, що виявлений нами об'єкт майже напевно є тим її компаньйоном, який вижив, – зауважили автори роботи.

Читайте також: Надмасивна чорна діра в центрі Галактики може мати "блукаючих сестер"

На думку астрономів, близько половини супернових, які майже втратили водневу оболонку до вибуху, можуть мати компаньйона. Група Райдера в майбутньому сподівається визначити, скільки саме подібних світил повинні мати пару.