Половина льодовиків у швейцарських Альпах вже розтанула: дослідження

30 серпня 2022, 15:01
Читать новость на русском

Джерело:

The Cryosphere

Вчені скористалися історичними фотографіями, щоб проаналізувати стан альпійських льодовиків. Вони порівняли їх зі знімками першої половини XX століття й описали свої висновки в статті.

Унікальний фотоархів, зібраний швейцарськими топографами, дозволив оцінити обсяги льоду на вершинах гір, починаючи з 1930-х років. Тодішні знімки порівняли з сучасністю.

Цікаво Уперше в історії теплова хвиля отримала ім'я: яке це має значення для всього людства

Що відомо

  • У топографії використовують популярний метод, який називається стереофотограмметрія.
  • Він дозволяє оцінити положення, форму та розмір об'єкта, використовуючи всього дві фотографії, зроблені з різних кутів огляду.
  • У Швейцарії такий підхід широко застосовували між 1916 та 1947 роками, проводячи зйомки місцевих гірських масивів.
  • За цей час зробили майже 22 тисячі фотографій, що охопили близько 86 відсотків усіх льодовиків швейцарських Альп.
  • У XXI столітті ці пластини оцифрували та забезпечили детальними метаданими, відповідно до польових записів.
  • Саме цією базою даних скористалися дослідники з Вищої технічної школи Цюріха.

Дослідники усереднили дату створення фотоархіву, обравши за точку відліку 1931 рік. Після цього матеріали порівняли з даними, отриманими на початок точних вимірювань – 2016 рік.

Судячи з розрахунків, за цей період кількість льоду скоротилася на 51,5 відсотка — більш ніж наполовину. Це зменшення не завжди розвивалося в однаковому темпі: у 1920-х та 1980-х відзначалися періоди зростання льодовиків, проте загалом ця тенденція зберігалась.

З того часу процес лише прискорюється: лише за шість років, з 2016 по 2021 рік, льоди скоротилися ще на 12 відсотків. За збереження нинішньої швидкості глобального потепління їм залишилося не так багато.

Не меншими темпами тануть найбільші льодовики планети — в Антарктиці та Гренландії. За словами кліматологів, процес розвивається за найгіршим сценарієм із можливих.