Вчені зробили важливий крок до створення машин здатних "думати"

18 грудня 2019, 22:08
Читать новость на русском

Міжнародна команда фахівців розробила експериментальний пристрій, що проявляє властивості, аналогічні певним функціям мозку. Якщо коротко, то розробка здатна до навчання, запам'ятовування, забування, а також активності і сну.

Дослідження, яким керували вчені з Національного інституту матеріалознавства Японії, – один з перших кроків на шляху до надання комп'ютерам фізичної і функціональної подібності з мозком, пише Phys.org.

Цікаво: LinkedIn назвала найперспективніші професії найближчого майбутнього

Такі машини зможуть вирішувати завдання, недоступні сучасним комп'ютерам, і витрачатимуть при цьому менше енергії.

Ця система перебуває на межі порядку і хаосу. Пристрій постійно розвивається і змінюється намагаючись імітувати людський мозок. Вона реалізує різні типи поведінки, які не повторюються,
– сказав Джеймс Гімзевскі з Каліфорнійського університету.

Як працює "цифровий мозок"

Пристрій створений вченими складається зі срібних нанодротів із середнім діаметром 360 нм. Вони покриті ізоляційним полімером товщиною 1 нм. Сам пристрій – близько 10 кв мм у розмірі. Нанодріт, що виростили на кремнієвій підкладці, формує щільно переплетену структуру, яка нагадує неокортекс – ту частину мозку, яка відповідає за вищу нервову діяльність: мова, сприйняття, свідомість.

Від звичайної електронної схеми цю наномережу відрізняє те, що електрони, які рухаються по ній, змінюють фізичну конфігурацію ланцюга. Наприклад, струм змушував мігрувати атоми срібла всередині полімерної оболонки і утворювати зв'язки там, де два дроти накладаються один на одного. Всього в системі було 10 мільйонів таких з'єднань, аналогічних синапсам, за допомогою яких з'єднуються і комунікують клітини мозку.


Створена система проявляє властивості схожі з мозком

Під'єднавши два електроди до цієї системи, вчені побачили, що вона проявляє характеристики, які неможливо приписати окремим частинам системи. Це ще одна риса, яка робить її схожою на мозок і несхожою на сучасні комп'ютери.

Після того як струм проходить крізь мережу нанодротів, зв'язки між ними діють ще до однієї хвилини, що нагадує процес навчання і запам'ятовування в мозку. В інших випадках зв'язки обриваються відразу ж після припинення подачі струму, як в процесі забування. А якщо подати менше енергії, то пристрій демонструє поведінку, властиву сплячому мозку, якщо дослідити його в апараті МРТ.

Не пропустіть: Роботи знищать середній клас, і це станеться швидше, ніж ми очікували

Для чого це знадобиться

Метод, розроблений командою вчених, знадобиться для виробництва нових типів апаратного забезпечення, одночасно енергоефективного і здатного обробляти складні набори даних, що кидають виклик межі можливостей сучасних комп'ютерів.

Більше новин, що стосуються подій зі світу технологій, ґаджетів, штучного інтелекту, а також космосу читайте у розділі Техно