Чи можна вирощувати рослини на Марсі, використовуючи теплиці
Джерело:
Phys.orgЛюдство рано чи пізно досягне Марса. Ймовірно, що у найближчі десятиліття на поверхні Червоної планети з'явиться база або колонія. І постане питання харчування людей. Та чи можна вирощувати там рослини, використовуючи звичайні теплиці?
Наукове дослідження мало на меті визначити, чи можна на Марсі скористатися енергією Сонця, щоб вирощувати їстівні рослини. Тобто, розглядалася можливість побудови звичайних теплиць на поверхні Червоної планети, які б мали прозорий дах та стіни. Результати експерименту виявилися не дуже обнадійливими.
Цікаво Історія QWERTY та перший ноутбук з українською розкладкою
Марсохід Curiosity проводив заміри радіаційного фону на Марсі / Фото NASA
Результати радіаційного експерименту
Здавалося б, що тут немає про що говорити – радіація вбиває. Але вченим не вистачало експериментальних даних, щоб оцінити рівень впливу радіації в марсіанських умовах. Тим більше не було даних щодо впливу радіації на певні типи рослин.
Дослідники використали кобальт-60, щоб імітувати гамма-випромінювання в марсіанських умовах. На Червоній планеті радіація в 17 разів потужніша, ніж на Землі. 5 джерел гамма-випромінювання розташували над рядами рослин, щоб виключити більший радіаційний вплив на якусь окрему рослину або групу рослин. Експеримент тривав 28 днів.
Читайте про Марс NASA навчає робопса Boston Dynamics шукати ознаки життя на Марсі
Результат, як говорять вчені, був очікуваним. Врожай був набагато гіршим, ніж у контрольної групи, яка не піддалася радіаційному опроміненню.
Я завжди чекав, що радіація буде мати негативний ефект на ріст рослин Але це не було добре досліджено, тому нам потрібно було підтвердити, що це очікування було правильним,
– говорить один з авторів дослідження Вігер Вамелінк.
Експеримент виявив, що на Марсі не можна буде розраховувати на прямі сонячні промені, адже одне лише гамма-випромінювання здатне сильно пригнічувати ріст рослин. А окрім гамма-випромінювання існують й інші типи радіації: альфа, бета, рентгенівське випромінювання, протони високих енергій, нейтрони та важкі заряджені частинки.