Січневе виверження вулкана поблизу островів Тонга ще довго нагріватиме Землю: що з'ясували вчені
Джерело:
Live ScienceПідводний вулкан Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай вибухнув 14 січня 2022 року. Через понад вісім місяців вчені все ще аналізують наслідки та заявляють, що він може ще більше нагріти планету.
Нещодавно дослідники підрахували, що це виверження викинуло в атмосферу приголомшливі 50 мільйонів тонн водяної пари, на додаток до величезної кількості попелу і вулканічних газів. Це збільшило вміст водяної пари в атмосфері на 5% і матиме довготривалі негативні наслідки.
Цікаво Підводні ліси розміром з цілі країни можуть урятувати людство: вчені пропонують нову ідею
Наслідки виверження
Виверження вулкана поблизу островів Тонга розпочалося 13 січня і досягло піку через два дні. Воно стало найпотужнішим за останні десятиліття на Землі. Вибух поширився на 260 кілометрів і породив стовпи попелу, пари та газу, що злетіли в повітря на понад 20 кілометрів, згідно з даними Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA).
Великі виверження вулканів зазвичай охолоджують планету, викидаючи діоксид сірки та попіл у верхні шари атмосфери, які фільтрують сонячне випромінювання. Однак у цьому випадку все сталося дещо інакше. Хоча цей підводний вулкан викинув приблизно 441 000 тонн діоксиду сірки, він також підняв значну кількість води в стратосферу. Протягом 24 годин після виверження шлейф пари та крапель води поширився на 28 кілометрів в атмосферу.
Дослідники проаналізували кількість вологи в шлейфах, оцінивши дані, зібрані радіозондами, які прикріпили до метеорологічних аеростатів і відправили вгору до вулканічних шлейфів. Коли ці прилади піднімаються в атмосфері, їхні датчики вимірюють температуру, атмосферний тиск і відносну вологість, передаючи ці дані на приймач вченим.
Виверження вулкана Hunga Tonga-Hunga Ha'apai / Фото Joshua Stevens/NASA Earth Observatory, using GOES-17 imagery courtesy of NOAA and NESDIS
Чому це погано
- Атмосферна водяна пара поглинає сонячне випромінювання і повторно випромінює його у вигляді тепла.
- Оскільки десятки мільйонів тонн вологи зараз дрейфують у стратосфері, поверхня Землі буде нагріватися.
- Наразі незрозуміло, як сильно, але оскільки пара легша за інші вулканічні аерозолі й на неї менше впливає сила тяжіння, буде потрібно більше часу, щоб цей зігріваючий ефект розвіявся. Потепління поверхні може тривати "протягом наступних місяців", кажуть експерти.
- Попередні дослідження виверження показали, що Тонга викинула достатню кількість водяної пари, щоб заповнити 58 000 басейнів олімпійського розміру, і що ця величезна кількість атмосферної вологи може потенційно послабити озоновий шар.
- Крім того, ці величезні кількості водяної пари здатні змінити хімічні цикли, які контролюють стратосферний озон.