Мозок, віком понад 300 мільйонів років: нова знахідка вчених
Джерело:
GeologyМи дізнаємося про вимерлих або прадавніх тварин завдяки викопним решткам. В більшості випадків такі рештки являють собою кістки або міцні панцири. М'які рештки швидко гниють, тому "не доживають" до наших днів. А виявити залишки нервової системи або мозку практично не реально.
Та все ж трапляються і такі знахідки, які б здавалися не реальними. Наприклад, 26 липня 2021 року вийшла стаття, в якій розповідається про рідкісну знахідку – скам'янілий мозок тварини, яка називається мечохвіст роду Euproops. Він помер близько 310 мільйонів років тому, але ми досі можемо побачити його мозок.
Більше про прадавнє життя Вчена виявила найдавніші залишки багатоклітинного життя, якому сотні мільйонів років
Мечохвости – живі викопні: дивитись відео онлайн
Чим саме визначна знахідка вчених
Знайти скам'янілий мозок тварини – це вже велика удача для науковців. А якщо цей мозок можна порівняти з сучасними представниками виду, то це відкриває для вчених неймовірні можливості. Завдяки такому порівнянню вдасться краще зрозуміти еволюційні процеси, які тривали протягом десятків та сотень мільйонів років.
Мечохвости – саме такі тварини, адже вони існують досі. Їх зачисляють до категорії так званих "живих викопних", або "реліктових тварин". Тому знахідка скам'янілого мечохвоста дала вченим унікальну можливість порівняти два екземпляри мізків: сучасної тварини та тварини, віком понад 300 мільйонів років.
Скам'янілість мечохвоста Euproops danae, де чітко видно мозок / Фото Geology
Як відрізняється мозок двох тварин
Виявилося, що мозок сучасної та давньої тварини майже не відрізняється.
Центральна нервова система скам'янілості дуже схожа на нервову систему живих мечохвостів, а розташування нервів в очах та придатках збігається,
– говорить співавтор дослідження Джон Патерсон.
Цей факт дуже цікавий, враховуючи, що між двома представниками виду пролягає вікова прірва, що складає 310 мільйонів років.
Читайте про давніх істот на сайті Динозаври серед нас: чому птахи вижили, а інші динозаври – ні
Чому мозок мечохвоста Euproops danae зберігся
Ймовірно, тварина померла та залишилися лежати в мулі, де законсервувалася. Протягом десятків та сотень років мул перетворювався у мінерал, який має назву карбонат заліза, або – сидерит. Цей мінерал забезпечив збереження тварини протягом десятків мільйонів років.
Та за те, що утворилася скам'янілість мозку тварини потрібно дякувати ще одному мінералу – каолініту. Цей білий мінерал утворився у пустці, де колись був мозок мечохвоста. Вчені відмічають, що без потрапляння каолініту у мозкову коробку тварини обриси мозку ніколи б не були помічені та проаналізовані.