Телескоп Гершель - надскладний космічний телескоп, названий на честь великого астронома
Гершель - один з провідних знавців інфрачервоного випромінювання космічних об’єктів. Проте мова не про відомого вченого, який жив два століття тому, а про надскладний космічний телескоп, названий на честь великого астронома.
Гершель запустили рік тому. Він знаходиться на відстані півтора мільйони кілометрів від землі. Проте навіть з таких далечин він справно постачає надважливою інформацією науковців на Землі. Космічна обсерваторія досліджує формування та розвиток галактик у Всесвіті, а також хімічний склад атмосфер та поверхні космічних тіл у Сонячній системі.
Астрономи переконані - за допомогою Гершеля вони дізнаються багато цікавого та нового про еволюцію галактик і зародження зірок у холодному космосі.
"Ми прагнемо вивчити кожну деталь електромагнітного спектру. Половину роботи за нас робить Гершель, тому ним не можна не пишатися", - каже астроном Горан Пільбрат.
Діаметр дзеркала телескопа – 3,5 метри. Він зроблений з карбіду кремнію, тому його вага всього лиш 300 кілограмів. Якщо б телескоп робили з традиційних матеріалів, він заважив би півтори тонни.
"Це - найбільший телескоп у своєму класі. Він виглядає як справжній оптичний телескоп, проте досліджує інфрачервоне випромінювання", - каже астроном Томас Пасфогель.
Для фіксації випромінювання потрібні надчутливі датчики, які працюють на наднизьких температурах. Задля цього їх постійно охолоджують рідким гелієм. Саме його запас і визначає час функціонування телескопа - він пробуде у космосі лише три роки.
Проте науковці планують ефективно використати цей час. Вони знають: перед ними - незвідані та цікаві перспективи. А цікавість - це шлях у майбутнє.