Тема: Прем'єри України та Росії 2 години говорили віч-на-віч
Майже дві години тет-а-тет з Миколою Азаровим. Володимир Путін приїхав в Україну, що взяти участь у сьомому засіданні комітету з питань економічної співпраці країн.
Та сорока хвилинам роботи комітету передувала чи не утричі довша зустріч прем'єрів України та Росії віч-на-віч. До телекамер обоє вийшли не в гуморі, Путін, із синцем під лівим оком та войовничим виглядом. Вочевидь, говорили про ціну на газ, але домовитися не змогли. Путін аргументує - завдяки російським знижкам Україна і так суттєво зекономила.
”Значно знижені ціни на газ для українських споживачів, і я знаю, що український уряд досить активно використовує виручені гроші, а мова йде про мільярди доларів для рішення поточних та гострих економічних та соціальних питань. Ми і дальше готові продовжувати цей діалог за всіма цікавими для обох сторін напрямками”, - каже прем'єр-міністр Російської Федерації Володимир Путін.
Український прем`єр напередодні навіть був погодився на створення спільного підприємства між Газпромом і “Нафтогазом України”. Але вже підчас переговорів передумав, каже, він за злиття, а не поглинання. Тим більше, ГТС і досі є запорукою незалежності.
”Є намагання покращити умови співробітництва , покращити ті контракти, які підписані в минулому році і суттєво ускладненні у Харкові, але, я думаю, що розмова на тему газу була, однак, або нічого не домовилися - це кращий варіант, або домовилися про щось таке, що соромно сказати, особливо, у передвиборчий період”, - каже експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський.
Відтак, питання модернізації української газотранспортної системи 22 листопада обговорять у Брюсселі УТРЬОХ : Україна, Європейський Союз і Росія. Тим часом російська сторона не стала підписувати угоду про транзит 25 мільйонів тонн російської нафти, а лише парафувала її.
”Запарафірували угоду по транспортуванню нафти через країну. 5-річна угода і має теж дуже важливе значення для нашої економіки, тому що дає впевненість у завтрашньому дню”, - каже міністр палива та енергетики України Юрій Бойко.
”Домовляйтесь там з ким хочете - з Азербайджаном, з Венесуелою, з білорусами, а реверс був і поки що на 5 років буде”, - каже експерт з енергетичних питань Богдан Соколовський.
Загалом, візит Володимира Путіна виявився млявим і нерезультативним. Україна так і не побачила адекватних стратегічних ініціатив. Ті ж угоди про взаємодію у виробництві ядерного палива та співпрацю в авіації - готувалися давно і за словами експертів не є незначним досягненням. Тим більше, деталі цих домовленостей невідомі.
”Спільне підприємство у вигляді управляючої компанії, яка буде здійснювати загальний контроль над виконанням проекту, за післяпродажним обслуговуванням продукції та розміщенням своїх контрактів і замовлень на українських і російських підприємствах. Тобто, поки що чіткої схеми розподілу ролей між окремими підприємствами, які будуть входити до цього СП,ми не маємо”, - каже директор Інститут політичного аналізу та міжнародних досліджень Сергій Толстов.
Ще одне спільне підприємство - Завод із виробництва ядерного палива, в якому Україна володітиме пакетом 50%+1 акція. Запрацювати він може вже 2013-го року.
”В рамках техніко-економічного обґрунтування ви отримаєте усі дані стосовно цього виробництва, стосовно його потужності, стосовно сировини, яка буде використовуватися, стосовно місця, де буде розташоване це підприємство, будуть проведені громадські слухання, буде зроблений звіт про екологічну безпеку цього підприємства”, - каже генеральний директор Державного концерну “Ядерне паливо” Тетяна Амосова.
Участь російської сторони у будівництві заводу обійдеться Україні також недешево. Тепер доведеться купувати російське паливо для українських АЕС протягом всього терміну їх експлуатації. Навіщо тоді виробляти це паливо в Україні - не пояснюють.
Ще одне досягнення, яке собі приписують обидва уряди - зростання товарообігу між країнами на 80% до 25 млрд. доларів - теж не новина. Це нормальний процес економік, що відходять від кризи, - кажуть експерти. Водночас в уряді впевнені в іншому.
“Впевнений, що сьогоднішнє засідання комітету, прийняті нами рішення стануть ще одним важливим етапом на шліху подальшого заглиблення та розвитку взаємовигідного економічного співробітництва між Україною та Росією”, - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.
Закріпити і без того міцні взаємини між урядами двох країн збираються за спільним столом. Одразу як визначаться із новими цінами на газ, на чому наполягає Україна. Та зрештою, найбільш резонансною подією під час засідання комісії - став синець на обличчі російського прем’єра. Під товстим шаром гриму його не помітив лише український колега Володимира Путіна.