Тема тижня: 20% українців готові продати свої голоси на місцевих виборах

24 жовтня 2010, 20:18

Без ідеї з грошима. За даними соціологів, кожен п'ятий українець готовий продати свій голос на місцевих виборах, які відбудуться 31 жовтня.

За бюлетень з правильною позначкою виборці просять від 50 до 500 гривень. Все через скрутний фінансовий стан громадян та байдужість до кандидатів. Втім, більшість цікавлять не гроші.

”А наприклад зустрічається кандидат в мери, його одразу беруть за барки і кажуть: от у нас під’їзд невідремонтований, або в нас тут немає тепла, або немає дитячого майданчика. Зробите дитячий майданчик ми за вас проголосуємо”, - каже політолог Ігор Жданов.

”Я бачу, що дуже багато кандидатів в 2006 році кидались в Верховну раду від сумнівних політичних партій зараз йдуть на місцеві вибори не розтрачують свої сили, не займаються фантомним якимось “Еко+25” чи ще чимось в такому дусі, а дійсно зосереджені на своїй виборчій кампанії”, - каже директор українського філіалу інституту країн СНД Володимир Корнілов.

Та якщо з кандидатів вдосталь, то з їх реєстрацією виникають проблеми. Низка опозиційних сил заявляють - їхнім партійним осередкам у різних регіонах відмовили у реєстрації та обмежили участь у територіальних та дільничних комісіях.

”В одному з найбільших міст України в місті Донецьку немає жодного члена партії “Батьківщина” серед членів територіальних і дільничних виборчих комісій, не зареєстрований список “Батьківщини” до Київської обласної ради”, - каже перший заступник голови партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

Розібратися з відмовами у реєстрації на місцевих виборах прем’єр-міністр Микола Азаров доручив Мін'юсту. Про результати перевірки обіцяє повідомити "ображені" партійні осередки.

"Це виключно юридичне питання. Влада не може у нього втручатися і вирішувати, відповідає цей факт закону, чи ні. У кожному випадку своє слово має сказати суд. Але, щоб виключити спекуляції з цього приводу, доручаю міністру юстиції невідкладно вивчити кожен такий випадок, прийняти обґрунтовані рішення і оприлюднити їх”, - каже Прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Та коли Мін’юст має це зробити не уточнив. Натомість політологи попереджають: з відмовами у реєстрації опозиціонерів можуть перестаратися.

”Це якраз може бути ударом по інтересам президента країни і репутації країни. Скоріше за все, якщо будуть діяти в рамках норми і здорового глузду, то кількість тих кого будуть знімати з виборчих перегонів вона не перевищить рівень статистичної погрішності”, - каже політолог Володимир Фесенко.

Деякі експерти переконані, що значних фальсифікацій на цих виборах не буде. В першу чергу, через те, що владі і не потрібно фальшувати результати волевиявлення громадян, бо опозиціонери самі все зробили аби їх не почули.

”Я не думаю, що є потреба в прямих фальсифікаціях ми уже зараз маємо соціологію, ми розуміємо як складуться результати цих виборів і владі немає просто потреби фальсифікувати вибори в силу того, що сама опозиція достатньо мало працювала над тим щоб довести свою позицію до виборців”, - каже політолог Костянтин Матвієнко.

Інша справа, ситуація на місцях - тут вона більше залежить від особистості кандидата, ніж від потужності чи іміджу політичної сили, яку він представляє.

Спостерігатимуть за тим, як відбуватиметься український вибір-2010 111 офіційних спостерігачів, з них 65 представлятимуть іноземні організації. Саме за їхніми висновками світ і судитиме, що собою нині представляє Україна.