Тема тижня: 22 листопада відбудеться саміт “Україна-ЄС”
У Брюсселі 22 листопада відбудеться 14-й саміт “Україна-ЄС”. Делегацію, яка відстоюватиме інтереси української сторони очолить глава держави Віктор Янукович.
Говоритимуть про внутрішній розвиток України та Євросоюзу, придністровський конфлікт, відносини України з Росією і Білоруссю, боротьбу з піратством та найголовніше - про співпрацю України з Євросоюзом.
“Одним із ключових підсумків саміту також буде відзначення входження у завершальну стадію переговорів щодо укладання угоди про асоціацією між Україною та ЄС, зокрема в частині створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі. Очікується, що предметом особливої уваги в ході саміту будуть питання внутрішньополітичного розвитку України”, - доповів речник МЗС Олександр Дікусаров.
Одним з найбільш чутливих питань у відносинах залишається стан демократії та свободи слова в Україні. Представники Ради ЄС буквально напередодні саміту заявили - якість відносин з Україною напряму залежить від реформ та розвитку демократії. Тож у понеділок європейці, скоріш за все, наполягатимуть на реформуванні виборчого законодавства та проведенні конституційної реформи. Та навіть попри негативні натяки Європи, Україна може розраховувати на підтримку в Європейському Союзі.
“Днями Україна може розраховувати на хороші новини. Встановлення малого прикордонного руху між Україною та Польщею стало хорошим прикладом того, що Україна дотримується правил. Цей аргумент можна використати, аби переконати решту Європи лібералізувати візовий режим і нарешті відмовитися від віз”, - сказав міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський.
А переконувати є кого. Серед країн-членів ЄС скептиків у питанні спрощення візової політики щодо України більше, ніж симпатиків. Серед них Німеччина, Франція, Австрія та Нідерланди. Саме вони заперечували, аби Україна отримала дорожню карту з конкретною датою введення безвізового режиму, а не план дій з черговим переліком обов’язкових вимог. А саме такий план 22 листопада можуть запропонувати Україні. Текст документа Європейський Союз вже ухвалив.
“Сьогодні це робиться як досягнення номер один, я вважаю, що це перебільшення. Всім зрозуміло, що, на жаль, ми не отримали дорожньої карти, яка б автоматично ввела безвізовий режим на короткострокові поїздки, план тільки поставить конкретні питання, які ще треба буде імплементувати для виходу на відповідні стандарти, тобто це ще робота, результат якої ще невідомий - наскільки Україна цю роботу зробить”, - каже експерт з міжнародних питань Валерій Чалий.
Якщо угоду таки підпишуть, вона стане чи не єдиним важливим результатом саміту, переконаний експерт. Політики ж наполягають на своєму, мовляв, переговори України та Європи щодо створення зони вільної торгівлі практично завершені, тож у понеділок угоди про асоціацію буде також підписана.
“Повинні підписати зараз. Договір готовий, і я був у робочій групі, коли цей документ готувався, і вони готові і політично, і морально, і психологічно”, - запевняє перший заступник голови Комітету ВР з питань європейської інтеграції Володимир Вечерко.
Утім, європейські представники у своїх останніх заявах абсолютно не приховують того, що угода про асоціацію може бути підписана не раніше, ніж за рік. І це ще в кращому разі. Підтримують їх і українські експерти.
“Найбільш загострені протиріччя точаться навколо таких питань, як просування певних видів продукції на європейські ринки і просування європейських продуктів на українські ринки, мова йде про сільське господарство, мова йде про використання українськими виробниками таких назв, як шампанське, коньяк”, - зазначив експерт Віталій Кулик.
За більш як 10 років співпраці з Євросоюзом Україна з 60-ти пріоритетів спромоглася виконати повністю лише 4, більшість перебуває на стадії виконання.
“Ми оцінили в даному випадку як невиконані, станом на зараз, 10 пріоритетів. Це питання з політичного діалогу, з охорони навколишнього середовища, економічної сфери. Відбулася така своєрідна позитивна, можливо, міграція певних економічних пріоритетів”, - сказала голова Ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлія Тищенко.
Тож, швидше за все, саміт 22 листопада так і не стане продуктивнішим за попередні, а економічна та політична інтеграція України в Європу у найближчі роки, на думку експертів, так і залишиться, скоріше, теоретичною, ніж реальною.