Тема тижня: 25 лютого 2010 року Янукович став Президентом
Йому аплодували соратники і проігнорували опоненти. Віктор Янукович присягав на вірність Україні у напівпорожній залі Верховної Ради, але це не зіпсувало відчуття свята для новообраного Президента.
Рік тому він посміхався і обіцяв.
“Я завжди ставив діло вище за багатослів’я і на новому посту не відмовлю, не відмовлюся від цього правила”, - заявив тоді Президент України Віктор Янукович (25.02.2010).
“У кожного правила - свої винятки. Істину, яку діти знають зі школи, на посаді глави держави довів Віктор Янукович. Аби перелічити виконані передвиборчі обіцянки Президента, вистачить пальців однієї руки. Натомість, завдяки адміністративній реформі йому вдалося перенести центр влади з Грушевського на Банкову. На що більше буде схожа нова структура влади: на російську вертикаль, чи на химеру, має показати реформа конституційна”, - каже журналіст Ярослав Кречко.
Однак навіть зараз зрозуміло, хто в країні головний. Майже два десятки колишніх урядовців, а нині опозиціонерів за ґратами, або ж шукають притулку за кордоном. Показовою у цьому плані, переконують політологи, є зустріч Президента з головою Верховного Суду Василем Онопенком, після якої наступного ж дня Генпрокуратура закрила справу проти його доньки, а слідчий випустив із СІЗО зятя Онопенка - Євгена Корнійчука.
“Те, що відбувається з концентрацією влади - це спрямоване на те, щоб убезпечити себе від всього - від якихось можливих ризиків парламентських виборів, убезпечити себе від зростання соціального невдоволення - воно зараз зросло, воно, очевидно, я думаю, зростатиме і далі”, - вважає науковий директор Школи політичної аналітики НаУКМА Олексій Гарань.
Концентрацію влади українці могли б пробачити Президенту, якби держава таки стала "Україною для людей", переконують експерти. Однак попри передвиборчі обіцянки - нині малий бізнес на межі виживання, мінімальна пенсія так і не підвищилась до рівня прожиткового мінімуму, українські Збройні Сили не перейшли на контрактну службу, у вишах не побільшало бюджетних місць. Втім у річницю своєї інавгурації Віктор Янукович знову обіцяв.
“Підвищення сьогодні зарплати, пенсії - це питання, яке ми повинні, зобов’язані вирішувати, і наближувати також зарплати і пенсії до світових стандартів”, - заявив Янукович.
Однак, на думку фахівців, нині економіка України на межі краху - за рік держава стала ще більш залежною від зовнішніх джерел фінансування, зокрема позик МВФ.
“У влади немає відповідей на конкретні проблеми, які є в Україні, а бажання отримати більше грошей і закрити грошима ці проблеми - це просто наркотик, який потім ще гірше, більше провалів, ще більших проблем приведе”, - переконаний екс-радник Президента України з питань економічної політики Володимир Лановий.
Плюс Януковичу фахівці ставлять за нормалізацію відносин з Росією. Відтак Україна отримала знижку на газ - щоправда ціною пролонгації перебування Чорноморському флоту у Криму до 2042 року. Однак навіть зараз, переконують експерти, крапку у газовому питанні ставити зарано.
“Ми не отримали розв’язання газової проблеми - і з точки зору ціни на газ - вона залишилась незмінною і невигідною для України, і з точки зору відсутності гарантій транзиту російського територією України. Крім того, ми отримали посилення геополітичної залежності від Росії”, - сказав голова правління Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.
Окрім того, залишається невирішеним з Росією питання делімітації морських кордонів, зокрема в районі Керченської протоки. Щодо Євросоюзу, то переговори про зону вільної торгівлі затягуються, а до безвізового режиму, так бажаного владою - не один рік перемовин. Тим часом, кажуть експерти, влада не помічає загроз ззовні.
“Румунія, Угорщина, Словаччина, в першу чергу Угорщина, активно роздає паспорти на Закарпатті, а також інші паспорти роздаються на Бесарабі, Криму і Буковині - ми ніяк на це не реагуємо, ми навіть не почали переговорів у цьому питанні”, - зазначив політолог Костянтин Матвієнко.
В уряді не втомлюються говорити про досягнення. Мовляв, в країні з’явилась стабільність, а у громадян впевненість у завтрашньому дні. Як свідчення, статистика НБУ - накопичення українців у банках за минулий рік зросли на понад 60 мільярдів гривень. Владна команда переконує: країна з кризи вибирається.
“У 2009 році падіння економіки було на рівні 15%, падіння виробництва - 21%; минулий рік зростання виробництва на 11%, економіки - 4%”, - доповів народний депутат України, ПР Валерій Коновалюк.
Ще одна річ, якою пишається команда Януковича, - початок реформ. Експерти намагання вітають, але водночас застерігають, влада лише імітує їх суспільне обговорення.
“Люди по-іншому ставляться до влади, але, що фактично не змінилося, це корупція - як була, так і залишається. Тут є приклади боротьби з корупцією, але вона настільки всеохоплююча. Я думаю, оцінку Президенту можна поставити, коли завершиться його термін повноважень - тоді приходьте - я поставлю”, - сказав Президент України (1991-1994 рр.) Леонід Кравчук.
Однак оцінку вже поступово ставить народ - довіра до Президента, згідно з останніми соцопитуваннями, поступово падає. Натомість у мережі Інтернет кількість переглядів відео чергових конфузів Віктора Януковича, схоже, лише зростатиме.