Тема тижня: артилерія КНДР обстріляла південнокорейський острів Енпхендо
Корейці вбивають один одного. Цього тижня Північна та Південна Кореї опинилися на межі війни.
У вівторок Артилерія КНДР обстріляла прикордонний південнокорейський острів Енпхендо. Жертвами атаки стали чотири людини. Ще півтора десятка осіб отримали поранення внаслідок обстрілу. Вогонь охопив близько 70 будинків. По південнокорейську острові випустили близько 200 снарядів.
"Бомба впала лише за 50 метрів від мене. Я якраз встиг повернути за будівлю, коли бомба спрацювала. Я міг загинути. Словами не опишеш того, що сталося", - каже мешканець Енпхендо Ча Те-Юнг.
Військові Південної Кореї відповіли 80 пострілами. Міністерство оборони Південної Кореї назвало дії КНДР провокацією. У зв'язку з інцидентом південнокорейська влада запровадила у країні найвищий рівень військової загрози.
"Ми підняли рівень військової загрози до найвищого ступеню. Наша армія постійно моніторить ситуацію та обмінюється інформацією з командуванням ООН", - каже міністр оборони Південної Кореї Кім Тхе Єн.
Лі Мен Бак та Кім Чен Ір звинувачують один одного в агресії. Сеул заявив, що саме Пхеньян розпочав обстріл острова. З протилежного боку лунають заяви, що обстріл Енпхендо став відповіддю на дії Південної Кореї. Пхеньян також пригрозив, що цей інцидент може бути не останнім, якщо Сеул не припинить порушувати морський кордон.
"Революційні збройні сили КНДР, охороняючи непорушні морські кордони країни, пішло на такий рішучий крок, у відповідь на військову провокацію маріонеткового уряду, як негайний та потужний обстріл", - каже ведуча новин Державного телеканалу КНДР.
У відповідь президент Південної Кореї Лі Мен Бак наказав нанести удар по ракетній базі КНДР, якщо Пхеньян дозволить собі більше "провокацій".
"У зв’язку з тим, що Північна Корея вдалася до агресії, наша армія, ПВС та ВМФ співпрацюватимуть, щоб відповісти силою на провокації КНДР", - каже президент Південної Кореї Лі Мен Бак.
Світова спільнота одразу ж засудила спалах насилля на Корейському півострові. ООН, США, Євросоюз, Китай, Японія, Росія та інші країни засудили обстріл Пхеньяном Південної Кореї та закликали до стриманості. Вашингтон попередив КНДР щодо наслідків обстрілу.
"Сполучені Штати солідарні з нашими союзниками із Південної Кореї і засуджують північно-корейську збройну атаку. Ми закликаємо КНДР припинити провокаційні та безвідповідальні дії проти своїх сусідів", - каже спецпосланець США з питань КНДР Стівен Босворт.
За однією з версій, причиною обстрілу можуть бути військові навчаннями південнокорейського флоту у водах Жовтого моря. В основі конфлікту лежить невирішене питання про міжкорейський кордон у Жовтому морі. "Північну демаркаційну лінію" в односторонньому порядку позначили військові США, які діяли під прапором ООН, після закінчення Корейської війни у 1953 році.
У Північній Кореї - її не визнають і давно наполягають на її перенесенні на південь до військово-демаркаційної лінії, що розділяє Корейський півострів на дві держави. КНДР неодноразово попереджала південного сусіда про неприпустимість вторгнення військових кораблів у води які обидві корейські держави вважають своїми внутрішніми.
Тим часом у Південній Кореї взялися шукати винних у загибелі чотирьох громадян та недостатньому захисту від войовничого сусіда. Своїм кріслом поплатився міністр оборони. Під тиском правлячої партії, яка піддала його критиці за нескоординовану відповідь Сеула на провокацію Пхеньяна, Кім Тхе Єн подав у відставку. Новим міністром оборони президент Лі Мен Бак призначив свого радника з питань безпеки Лі Хі Вона. Якому і доведеться тепер захищати свободу морської території.