Тема тижня: аварія на глиноземному заводі загрожує екології Європи
Європа опинилася на межі масштабної екологічної катастрофи. Аварія на заводі з виробництва глинозему на заході Угорщини, за даними експертів, може стати справжнім екологічним Чорнобилем.
Інцидент стався ввечері 4 жовтня. На підприємстві в місті Айка, що у 160 кілометрах від угорської столиці, прорвало резервуар з червоним шламом. Ця речовина утворюється при виробництві глинозему та містить значну кількість важких металів. За найскромнішими підрахунками, з пошкоджених ємностей вилилося близько 1 мільйона кубометрів отруйної речовини.
Багряна ріка буквально затопила два містечка поблизу заводу. Подекуди рівень шламу на вулицях сягав 2-х метрів. Загалом, від аварії постраждали 7 населених пунктів. Жертвами катастрофи стали щонайменше 7 осіб, більше 120 місцевих мешканців отримали хімічні опіки різного ступеня важкості. Місцева влада одразу розпочала евакуацію населення.
“Це взуття - єдине, що у мене залишилося. Я втратила все, мені не дозволили навіть зайти у будинок”, - розповіла місцева мешканка (Угорщина, Девечер).
У трьох районах Угорщини було оголошено надзвичайний стан. Проте, чи не найбільша небезпека загрожує екології кількох європейських країн. Адже отруйний шлам потрапив до головної водної артерії Східної Європи - Дунаю. Незважаючи на запевнення угорської влади про те, що кислотний рівень в Дунаї повернувся в норму, небезпеку становить отруйний пил, який утвориться після висихання рідких відходів.
“Якщо воно все висохне, це буде катастрофа: отруйний пил рознесеться по території країни. Не виключено, що стрімко зросте кількість онкозахворювань”, - каже міністр охорони навколишнього середовища Золтан Іллеш.
Наслідки екологічної катастрофи в Угорщині навряд чи торкнуться України. Якщо токсичні відходи все ж з’являться в українській ділянці Дунаю, то це станеться за два тижні. До того ж, їхня концентрація істотно зменшиться за рахунок більших об’ємів води.
“До того моменту, поки вода дійде до України, це вже не ніякої загрози. Є дуже великий ризик забруднення Дунаю на території Угорщини і Румунії. Але ця концентрація буде дуже сильно падати з рухом вниз за течією. Це знаходиться досить далеко від України”, - зазначив експерт Національного екологічного центру України Олексій Пасюк.
Наразі в Угорщині триває спецоперація з очистки забрудненої території. За прогнозами, на ліквідацію наслідків екологічної катастрофи піде щонайменше рік. Вартість очисних робіт, за найскромнішими підрахунками, становитиме десятки мільйонів доларів. Угорська влада вже звернулася по допомогу до ЄС, оскільки владнати з червоним шламом власними зусиллями самим угорцям не під силу.