Тема тижня: "Банк поганих активів" може витягнути інші проблемні банки з кризи

19 березня 2011, 13:43
Читать новость на русском

Створення "банку поганих активів" на базі "Родовід" банку допоможе очистити інші проблемні банки від поганої заборгованості, стверджують експерти.

"Державі потрібно буде вирішувати питання проблемних активів. Але, напевно, це все-таки краще, якщо один з банків займатиметься проблемними активами. Тому що абсолютно різні організаційні структури, абсолютно різні процеси, абсолютно різний профіль людей, які повинні працювати. Інші банки повинні відновити довіру вкладників і почати нормальну роботу", - каже голова правління банку Сергій Наумов.

Нагадаємо, що уряд збирається реформувати "Родовід Банк" у "банк безнадійних активів", куди переведуть всі проблемні кредити "Укргазбанку" і банку "Київ". Після виведення останніх у прибуток, їх планують успішно продати. Такий сценарій уряду підтримали МВФ і Світовий банк.

За словами координатора фінансових проектів Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Маріуса Вісмантаса, уряд має стимулювати ринок поганих активів в Україні, створивши умови для виходу на цей ринок приватного бізнесу.

"Фокус менеджменту має бути спрямований на розвиток банку, а не на роботу відразу у двох напрямках: з одного боку - подальший розвиток банку і хороші активи, а з іншого - робота з поганими активами. Ці два напрямки вимагають абсолютно різних підходів. Тому ми бачимо сенс у відокремленні поганих активів від хороших", - каже координатор фінансових проектів Світового банку Маріус Вісмантас.

На думку Вісмантаса, у банків є декілька способів позбавлення від поганих кредитів, у тому числі й шляхом продажу колекторській компанії. Він вважає цей напрямок достатньо перспективним, оскільки на сьогодні обсяг таких операцій оцінюється в 20 млрд. грн., при тому, що весь обсяг негативно класифікованих кредитів може досягати 180-200 млрд. грн. Проте, чи допоможе перевтілення "Родовіду" клієнтам банку отримати свої вклади, експерти сумніваються.

"Якщо збираються злити активи, узяти гроші у платників податків, видати вкладникам, а активи поховати - мені ця ідея не дуже подобається, тому що я турбуюся за свою кишеню. Якщо стоїть питання про те, що цей банк займатиметься стягненням, то банк - це структура, завдання якої роздати гроші і заробляти на кредитах. Ефективного стягнення я не вірю, що вийде. Так або інакше спрацює класична схема - банк, колектор, позичальник, вкладник", - каже директор з розвитку бізнесу колекторської компанії Ашот Арутюнян.

Наразі, до "проблемного банку" планують переводити активи лише двох державних банків. Проте, учасники фінансового ринку не виключають можливості поширити цей досвід й на інші фінансові установи, в разі успіху проекту. За їхніми словами, "проблемним" може стати не обов'язково банк. Для скидання безнадійних активів значно простіше і дешевше створити факторингову компанію. Така установа обійде всі формальності, що ускладнюють роботу.