Тема тижня: чілійські шахтарі встановили рекорд перебування під землею
В’язні підземелля опинилися на волі. 33 шахтарі встановили рекорд Гіннеса з перебування під землею: протягом 69 днів 32 чилійці та один болівієць були заблоковані у шахті у Копіапо, де 5 серпня відбувся обвал породи.
Про долю гірників нічого не було відомо протягом 17 днів. Лише 22 серпня рятувальникам вдалось вийти з в’язнями підземелля на зв’язок. Незважаючи на те, що у копальню налагодили постачання продуктів, води та медикаментів, настрій у гірників був не найкращий: рятувальники обіцяли підняти їх на поверхню лише наприкінці грудня.
Навколо копальні у Копіапо родичі та близькі заблокованих шахтарів розбили табір, підтримуючи своїх рідних записками та посланнями. Влада намагалась додати гірникам ложку меду у бочку дьогтю: під землю передавали пачку сигарет щодня, транслювали для шахтарів футбольний матч Україна-Чилі і навіть приготували святкову вечерю на день незалежності країни.
За долею в'язнів підземелля слідкував цілий світ: новина про те, що гірників піднімуть на поверхню вже у жовтні викликала масові святкування у Чилі. Спочатку планувалось, що у копальню спуститься один рятувальник, який перевірить систему та підніметься нагору. Проте тактику порятунку змінили: рятувальники обмежились коротким інструктажем. Операція тривала більше, ніж добу, адже на підйом одного шахтаря на спеціальній капсулі "Фенікс" йшло близько години.
"Мене часто питають, скільки коштувала рятувальна операція. Я відповім: від 10 до 20 мільйонів доларів. Проте ці люди були варті кожного песо", - каже президент Чилі Себастьян Піньєра.
Першим, хто ступив на землю після 69-денної перерви, став 31-річний Флоренсіо Авалос. Останнім, як і годиться, став Луїс Урсуа, бригадир зміни. Значною мірою саме завдяки зусиллям цього чоловіка, всі гірники вижили в перші 17 діб. Шахтарів, окрім рідних та друзів, особисто зустрічав президент Чилі Себастьян Піньєра.
"Нам дуже допомогли молитви людей. Вони нам давали сили не здаватись і спокійно чекати на порятунок", - каже шахтар Едісон Пена.
Спочатку медики були здивовані тим, що шахтарі не виглядають настільки виснаженими, як очікувались. При ретельному огляді виявилось, що зі здоров'ям чилійських героїв таки не все гаразд: у багатьох - зубні інфекції, проблеми з зором, в одного шахтаря - пневмонія.
"Стан усіх 33 шахтарів - стабільний. Багатьох з них ми вже за кілька днів відпустимо додому. Проте, звісно, їм доведеться ще протягом певного часу перебувати під медичним наглядом", - каже лікар Паула Нойман.
Зараз екс-в'язні підземелля намагаються виручити максимум вигоди з ажіотажу, який виник навколо них. За попередньою інформацією, за інтерв’ю гірники просять від 5 тис. доларів і більше. Місцеві ЗМІ повідомляють, що 1 жовтня, ще перебуваючи під землею, усі гірники підписали угоду про створення асоціації, яка буде володіти ексклюзивними правами на всю інформацію про трагедію. Шахтарська заробітна плата у 700 доларів на місяць - для гіннесівських рекордсменів тепер замала.
Підігріває впевненість у фінансовому добробуті вчорашніх робітників пильна увага ЗМІ та чиновників. Так президент Чилі Себастьян Піньєра виступив з пропозицією зіграти футбольний матч між командами шахтарів та рятувальників, які їх визволяли. Згідно з попередньою інформацією, гра відбудеться 25 жовтня. Як пожартував лідер країни, той хто переможе у футбольному протистоянні, отримає президентський палац, переможені повернуться у шахту.