Тема тижня: День Перемоги відзначили масовим побоїщем

15 травня 2011, 13:23
Читать новость на русском

9 травня у Львові - це димові шашки та розбиті автобуси, напіввідставлений губернатор і багато питань. Найголовніше - чому це все сталося?

У експертів відповідь одна - планували заздалегідь. Правоохоронці також довго голову над відповідями не ламали. Спочатку, за версією МВС, у Львові взагалі ніяких порушень не було. Згодом, після того, як кадри вуличних боїв обійшли усі телеканали, міністр Могильов таки знайшов винних. Виявляється, у Львові носили червоні прапори та вигукували принизливі для львів’ян лозунги представники "Свободи".

“На залізнодорожньому вокзалі міста Львова затримали - ми відслідковували всі рухи - 5 людей з посвідченнями "Свободи", у яких був з собою червоний прапор "Русского единства”, - розповідає міністр внутрішніх справ України Анатолій Могильов.

“Передумови львівських подій, очевидно, було закладено у Верховній Раді. Ухвалення наприкінці квітня рішення про рівноправність державного та радянського прапорів у День Перемоги, та заздалегідь анонсовані акції проросійських сил з використанням відповідної символіки, викликали прогнозовану реакцію ідеологічних противників задовго до 9 травня. Тож і ті, і інші до зустрічі готувалися. Несподіванкою стали її результати для решти громадян. Адже, наприклад, у самому центрі Києва, червона символіка майорить вже більше року, але бійок через це не виникало”, - каже журналіст Ярослав Кречко.

Бажання розгорнути червоний прапор у Львові партії "Родина" та "Русское единство" оголосили за 2 місяці до Дня Перемоги. Судова заборона на проведення масових акцій у Львові 9 травня не завадила їм організовано прибути до Пагорбу Слави на автобусах. Так само, як і міліція.

“Партія "Русское единство" не проводила ніякої акції, ніяких заходів. Всі, хто приїхав до Львова в той день, діяли від свого імені, як від приватних осіб, їх запросила Рада ветеранів міста Львова на святкування 9 травня”, - запевняє голова політичної партії "Русское единство" Сергій Аксьонов.

У щирості цих слів сумніваються у Львівській облраді. Там вважають, що сутички провокували спеціально, аби вкотре розколоти країну.

“Кланам, які сьогодні панують Україною, їм потрібен цей розкол - для того, щоб легше було на чергових виборах здобувати собі голоси на сході”, - вважає голова Львівської облради, ВО "Свобода" Олег Панькевич.

Переконані, у всьому винні антиукраїнські радикали. А влада їм сприяла. Тож ухвалили звернення - керівництво в країні треба змінювати.

Звинувачує у львівському побоїщі владу і парламентська опозиція. Мовляв, глава держави не вплинув на силовиків, які могли попередити провокації, а Верховна Рада безвідповідально дозволила використання червоного стягу.

“Одній фракції, одній партії захотілося хоча б на один день повернутися в Радянський Союз, а іншим фракціям захотілося заробити на цьому політичні очки. Заробили?”, - каже народний депутат, “БЮТ-Батьківщина” Андрій Шевченко.

Напрочуд швидко на події у Львові відреагувала північна сусідка. Російська ЛДПР запропонувала заборонити в’їзд у Росію заробітчанам із Західної України. Дмитру Медведєву стало сумно та гидко дивитися на відродження фашизму. А МЗС Росії та Держдума вимагають покарати українських націоналістів. Втім, у Києві теж не забарилися з відповіддю.

“На жаль, реакція російської сторони на львівські події показує, що інструменти з арсеналу антиукраїнських кампаній минулого не були викинуті на звалище історії”, - сказав речник МЗС Олександр Дикусаров.

Деякі політологи у львівському побоїщі побачили слід російських спецслужб. Пов’язують вплив Росії з початком головування України у Раді Європи і наближенням змагання за крісло президента між Медведєвим та Путіним. Втім, інші експерти переконані - іншим державам не до українських проблем.

“Тут було заздалегідь відомо, що планує "Родина", дата відома, напрямки їхнього пересування, тобто при бажанні вони могли все це зробити. Тобто можна зробити припущення, що хтось з керівництва правоохоронних структур виступили такими агентами впливу, тобто людьми, які виступили в російських інтересах”, - припускає політолог Тарас Березовець.

“Потрібна або брутальна ненависть, або ейфорична радість, а потім ці почуття використовуються тими, хто хоче створити якусь політичну ситуацію. 99%, що всі основні гравці знаходяться в Україні і шукайте серед тих, хто говорить, що вибори повинні проводиться негайно”, - каже політолог Дмитро Видрін.

Російські ж експерти переконані - українська влада все-таки винна. Хоча б у тому, що так і не вирішила, як святкувати День Перемоги. Парламент ухвалив закон про прапор, а Президент його так і не підписав.

“Три речі спровокували це - недопрацювання держави на державному рівні, недопрацювання місцевих областей по забезпеченню елементарної безпеки людей, які йдуть на свята, повертаються, в яких різні думки, які можуть зіштовхнутися на вузькій вулиці, і третє - розігріті молоді люди, яких погано виховували їх батьки, підкреслюю - незалежно від політичних пристрастей”, - каже оглядач радіостанції "Ехо Москви" Матвєй Ганапольский.

Та декому події 9 травня видались не надто масштабними. У головах українських комуністів визріває нова ідея. Ще раз привезти до Львова активістів. Цього разу з усього колишнього Радянського Союзу.

“Обговорюється питання про те, що якщо держава не може забезпечити, щоб ветерани прийшли до могили і віддали належне солдатам, то, звичайно ж, росіяни, білоруси, з Казахстану, наші колеги готові приїхати і цей процес забезпечити”, - сказав народний депутат України, КПУ Євген Царьков.

Зрештою, відреагував на події і глава держави. Президент Янукович доручив Генпрокуратурі створити робочу групу та розібратися. Тим часом організатори провокацій, якщо вони були, досягли свого. У Львові облрада закликає скидати владу центральну, на сході - пропонують розпустити ради у Львові. Особливо завзяті - навіть ставлять під сумнів доцільність входження західних областей до складу України.