Тема тижня: Для нормальної роботи банків треба вирішити низку проблем

27 листопада 2010, 18:07

Так, за словами учасників ринку, наразі найгостріше стоїть питання подальшої долі рекапіталізованих державою банків, проблемних активів, частка яких у банківській системі продовжує збільшуватися, та пошуку надійних позичальників.

Наразі, в умовах зростаючого дефіциту бюджету держава мусить якомога швидше визначитися, що роботи з рекапіталізованими фінустановами. За словами фахівців, чим скоріше вона це зробить, тим більше коштів зможе заощадити та витратити на соціальні програми або розвиток інфраструктури.

“Кожен день перебування одного із цих банків - мінус 2 млн. грн. для держави. Кому це потрібно? Чому ми тягнемо?”, - дивується президент АУБ Олександр Сугоняко.

“Не треба думати за скільки ці банки можна буде продати у майбутньому, чи можна буде отримати назад до бюджету затрачені на це кошти. Потрібно убезпечити державу, бюджет, платників податків від того, щоб не допускати можливих додатковий вливань бюджетних коштів у ці банки для наведення порядку в банківській системі”, - каже член Ради НБУ Роман Шпек.

Водночас, невизначеною є ситуація з простроченими кредитами, частка яких зростає щомісяця. За три квартали поточного року, обсяг проблемки у банківській системі зріс майже на чверть і перевищив 85 млрд. грн.

“Офіційна частка проблемних кредитів становить 12% , проте реальний рівень оцінюється на рівні 45-50%. Кого ми обманюємо? Навіщо ця брехня? Якщо ми об’єднаємо ці два факти, стає очевидно, що банківська система потребує рекапіталізації”, - заявив голова спостережної ради "Правекс Банку" Сільвіо Педрацці.

Банкіри зауважують, нарощування капіталу фінансово-кредитними установами необхідно не лише для покриття кредитних, але й очікуваних і неочікуваних ринкових ризиків. Водночас, питання капіталізації безпосередньо пов’язане з ефективністю всієї банківської системи, особливо в контексті розвитку інфраструктури ринку.

Проте, говорити про ефективність роботи банків нині доволі складно, адже вони майже не виконують свою основну функцію - кредитування економіки. Головна проблема, нарікають самі банкіри - ненадійність позичальників.

“Сьогодні мова не йде про те, що здорові банки гальмують розвиток економіки, і відмовляють тим чи іншим чином своїй клієнтурі, а мова йде про те, що наша клієнтура сьогодні не готова отримати ці ресурси”, - вважає голова спостережної ради "Інвестбанку" Ігор Теплиця.

Наразі спостерігається надлишкова ліквідність банків, проте незважаючи на це, кредитування поки не відновлюється у зв'язку зі значними ризиками для фінустанов за кредитними операціями.