Тема тижня: Францію охопили масові страйки через пенсійну реформу

24 жовтня 2010, 18:35

Французи не хочуть більше працювати. Два додаткові роки обов’язкового стажу, які планує запровадити уряд, призвели до тривалих масових страйків по всій країні.

Аби відстояти право виходити на пенсію після 60-ти років, невдоволені громадяни заблокували нафтопереробні заводи, склади з пальним, дороги до аеропортів, вокзали та інші об'єкти.

На заправках по всій країні бракує пального, ускладнено рух транспорту. Акції за участі молоді часто закінчують сутичками з поліцією. З передмість Парижа студентські заворушення поширилися і на інші міста Франції. Студентські протести, які супроводжуються погромами магазинів і підпалами автомобілів, відбулися, зокрема, в Ліоні і Нантері - в обох випадках поліції довелося застосувати проти войовничо налаштованої молоді сльозогінний газ.

Тим часом блокування нафтопереробних заводів та сховищ, за словами президента країни Ніколя Саркозі, вже загрожує паралічем всієї економіки Франції. Вже зараз без пального залишилася чверть АЗС країни. Звільняють нафтопереробні заводи та сховища від демонстрантів з допомогою поліції. І далеко не завжди обмежуються вмовлянням.

”Ганьба. Це ганьба. Вони припинили наш страйк. У Франції ви більше не маєте права на протест. Це все що я можу сказати”, - каже представник профспілки Гастон Каррер Лоран.

В облозі не лише нафтобази. Заблоковані і аеропорти Парижу та інших великих міст. Люди влаштовують демонстрації прямо на шляхах і пасажирам доводиться пішки добиратися до летовищ. Страйкують і студенти з викладачами. Вони блокують роботу своїх навальних закладів.

”Мені 44. Я не хочу працювати до 62 чи 67 років. Я все ще молода і мені доведеться провести на роботі 18 років. Не думаю, що зможу працювати довше. Мене хвилює мій стан здоров’я”, - каже вчителька Оділь Жаке.

Тим часом французька влада не дуже зважає на страйкарів. Президент країни вкотре наголосив, що має твердий намір довести розпочату справу до кінця.

”Я чудово розумію, що люди страйкують, вони мають на це право. Але ніхто не має права брати у заручники щоденне життя невинних людей. Що ж станеться, коли заручниками страйкарів будуть економіка, підприємства, життя французів? Ми втратимо робочі місця. Адже компанія, яка немає пального, немає асфальту, аби ремонтувати дороги, не може отримати інші матеріали, вона ж просто закриється”, - каже президент Франції Ніколя Саркозі.

Окрім схвалення пенсійної реформи двома палатами французького парламенту, аби зміни набули чинності, їх мають ще затвердити на спільному засіданні сенату на національної асамблеї. Французька влада бажає добитися цього до кінця жовтня.

Тож профспілки ще мають час на протест. І вже заявили, що скористаються ним. Вже на наступний тиждень оголошені нові загальнонаціональні страйки.

”Мушу зізнатися, - наші активісти втомлені. Попри це вони рішучі і готові провести два наступні страйки. Для нас немає значення, чи реформа ухвалена двома палатами чи ні. Ми все ще зможемо мобілізувати працівників на страйк і вони мають сильну волю провести його”, - каже представниця профспілки Надін Пріжан.

Збитки від страйків у Франції сягають захмарних сум. За словами посадовців, тільки хімічна промисловість втратила близько мільярда євро. Кожен новий день протестів обходиться ще мінімум в 100 мільйонів. За оцінкою голови Асамблеї французьких торговельно-промислових палат, лише через транспортні проблеми постраждали "десятки тисяч" компаній.