Тема тижня: ГПУ підняла справу проти депутатів БЮТ десятирічної давнини
Генеральна прокуратура поновила кримінальну справу десятирічної давнини проти депутата-БЮТівця Андрія Шкіля. Його звинувачують у організації акції "Україна без Кучми".
"На це питання, навіть, генеральний прокурор не зміг би відповісти навіщо це. Ну, я не можу відповісти! Ніхто не розуміє, розумієте. Справа давно минувших днів - абсолютно політично неактуальна", - каже директор Центру політичних досліджень та конфліктології Михайло Погребінський.
Очільник Генпрокуратури Віктор Пшонка таки не зміг відповісти - попросив відтермінувати запитання і пообіцяв доповісти громадськості пізніше.
"Не пізніше 23 грудня відбудеться колегія, розширена колегія Генпрокуратури України. І я готовий буду відповісти на всі ваші запитання, які у вас будуть на той час", - каже генеральний прокурор України Віктор Пшонка.
Сам депутат бідкається - проти нього застосовують політичні репресії. Каже - засуджених учасників подій 9 березня 2001 року, коли під стінами Адміністрації Президента відбулася грандіозна бійка мітингувальників з міліцією, ПАРЄ взагалі визнала політв'язнями.
"2003 року була резолюція ПАРЄ, яка визнала існування в Україні політв’язнів, ґрунтуючись на тому, що покарання за події 9 березня не відповідає вчиненим діям, бо навіть злочинами вони не були оцінені ПАРЄ", - каже народний депутат, фракція "БЮТ-Батьківщина" Андрій Шкіль.
Ще один учасник тих подій депутат Тарас Чорновіл прокуратури не боїться. Каже, дії влади необґрунтовані. Мовляв, Янукович сам давав вказівки підлеглим уникати іміджу Кучми.
"Іде мова не про порушення кримінальних справ, а про загальну кампанію - десь трошечки поприжучувати, попритискати всіх людей, які якимось чином пов'язані з Тимошенко. От тільки якби вистачали хоча би маленької клепки в голові, зрозуміли би, що це треба робити виключно і 100% на економічних питаннях", - каже народний депутат, позафракційний Тарас Чорновіл.
Депутатство і політична приналежність Шкіля тут ні до чого. Прийшов новий генпрокурор, а як відомо, нова мітла мете по-новому, кажуть депутати провладної більшості.
"Він поставив завдання, що давайте ми наведемо лад в своєму відомстві і ті справи, які лежать на полиці і порошаться багато років, - або вони повинні бути закриті, або вони повинні бути доведені. Тому ніяких персональних переслідувань або ще чогось просто не існує", - каже народний депутат, ПР Олександр Єфремов.
Такої ж думки і правозахисник Едурад Багіров. Мовляв, Пшонка вирішив покращивши статистику ГПУ.
"Якщо результатом перегляду даної кримінальної справи буде спроба звернутися до парламенту для того, щоб привернути депутата до кримінальної відповідальності, тоді вже може виникнути якась підозра того, що є якийсь політичний мотив, поки що такого мотиву політичного я не бачу, тому що щорічно, ще раз повторюю, і Генеральна прокуратура, і МВС, і СБУ, інші силові відомства повертаються у до кримінальних справ", - каже правозахисник Едуард Багіров.
Натомість колега Шкіля - Олесь Доній - у передчутті повістки з прокуратури. Мовляв, є за що.
"Перше наметове містечко на площі Жовтневої революції, тоді ще не Майдан Незалежності, придумав особисто я. І я був один з трьох співголів акції на цьому Майдані, тобто, ми розбивали тут намети, ми перекривали рух транспорту, проводили демонстрації і абсолютно буде недивно якщо вони нас захочуть засудити за це", - каже народний депутат України Олесь Доній.
Він разом з однодумцями зібрався на площі колись Жовтневої революції, що нині називається Майданом Незалежності, святкувати ювілей акції "Україна без Кучми" - 10 річницю. Втім, цього разу дух свободи відчувався слабо - людей не вистачало.
Організатори акції принесли на ювілей 2 тортики, 10-метровий прапор і намет. Правда, розкласти його міліція не дозволила. Ініціатори культового заходу обіцяють - люди ще прокинуться.
"Ми бачимо, що зараз люди виходять з тими самими принципами і тоді, десять років тому, люди зрозуміли, що права не дають - права беруть. І зараз є надзвичайно актуально. Я думаю, що навесні, можливо навіть в лютому, нові протести спалахнуть з новою силою", - каже співорганізатор акції "Україна без Кучми" Володимир Чемерис.
Дісталася Генпрокуратура і до тих, хто своє вже заплатив за участь у акції "Україна без Кучми". Герой того часу Ігор Мазур каже - тепер його просять бути свідком у справі Шкіля.
"Я кажу, я по цій справі був обвинуваченим і я вже своє покарання три роки за ґратами за нього відбув. "Ну,але ще ви може були свідком інших подій". Кажу: є матеріали справи, дивіться там все є. "От, але ми хочемо з вами зустрітися". Я кажу, я не бачу сенсу в цьому і поклав трубку", - каже співорганізатор акції "Україна без Кучми" Ігор Мазур.
15 грудня 2000 року розпочалась громадська акція протесту "Україна без Кучми". Її кульмінацією стали події 9 березня 2001 року, коли біля Адміністрації Президента опозиція побилася з міліцією. Десятьох осіб звинуватили в організації масових безладів і засудили до ув'язнення від двох з половиною до трьох з половиною років.