Тема тижня: кампанія місцевих виборів в Україні виходить на фінішній спурт

10 жовтня 2010, 20:18

Кандидати зареєстровані, виборчі комісії сформовані. 6 жовтня завершилась реєстрація кандидатів у депутати та мери.

У ЦВК рапортують - найбільші парламентські сили у тервиборчкомах представлені порівну - по 22% членів від Партії регіонів та “Батьківщини”. Висновки з центру в один голос підхопили і в регіонах. Мовляв, все по плану і без особливих порушень.

“Реєстрацію пройшли всі кандидати і партії, які подавали документи. Були випадки, коли документи подавали не в повному об’ємі. Ми їх повертали, і коли усували недоліки, ми їх приймали і реєстрували”, - доповів заступник голови Луганської обласної виборчої комісії Андрій Володкевич.

“Стартувала компанія нормально, ми вчасно створили районні комісії - 3 районних і Гресовську селищну. Комісії сформовані в повному складі, йде поточна робота. Вчасно затвердили спочатку округи, потім дільниці”, - заявив голова виборчої комісії м. Сімферополь Вадим Соболєвський.

Саме формування виборчих дільниць - одна з потенційних проблем. Як відзначають у виборчкомах, забезпечити представництво у них кожної політсили неможливо практично. Відтак, кому у якій з дільниць бути - вирішуватиме жереб.

“Так, як у нас на велику дільницю треба 24 людини, а представлених суб’єктів подання 59, тож ми не можемо на одній дільниці задовольнити всі суб’єкти подання. Якщо вони не будуть в одній дільниці, значить, вони будуть в іншій дільниці”, - каже голова Луцької міської виборчої комісії Марія Парфенюк.

Однак попри те, що з загальною математикою ніби все гаразд, на практиці, відзначають політологи, виглядає все по-іншому. Мовляв, кількість членів у ТВК та ДВК від влади та опозиції, якщо й паритетна, то водночас не завжди рівносильна.

“Законодавство складене таким чином, що воно вже з самого початку є дискримінаційним щодо різних політичних партій. Одні партії отримали більшість ТВК, одні партії отримали більше можливостей для формування ДВК”, - зазначив політолог Михайло Шелеп.

“На місцевих виборах існує більше 12 тисяч територіальних виборчих комісій, є політичні сили, є політичні партії, які працюють виключно на рівні якоїсь певної області чи в кількох районах окремої області. Як можна було їм дати паритетне представництво в межах всієї України. Це неможливо”, - дивується член Центральної виборчої комісії Михайло Охендовський.

З кого обирати - найбільша дилема для українців на цьогорічних виборах. Появи нових облич, переконані політологи, очікувати не варто - в основному на підтримку виборців можуть розраховувати парламентські партії.

“Політична активність населення дуже низька. Можливо, якщо б активність була на піку, як у 2000 році, то, можливо, побачили б нові обличчя. А так, за кожним кандидатом стоять старі особи нашого регіону”, - зазначив політолог Олександр Ладига.

Однак попри те, що шансів, нібито, у більшості небагато, бажаючих отримати депутатський значок вистачає. До прикладу, на одне крісло у Луганській обласній раді 5 претендентів. У бюлетені ж мешканцям Луганщини доведеться обирати з 26 партій.

Подібна ситуація і на Заході країни. Зокрема, на посаду мера Луцька - 19 кандидатів. Втім, як відзначають місцеві експерти, насправді лучанам добре відомі імена 6-ти висуванців. А реальні шанси на перемогу лише у двох кандидатів. А от у крісло мера Сімферополя хоче сісти 12 кандидатів, серед яких 2 жінки. Одна з них місцевий журналіст. Таким експериментом редакція одного з місцевих тижневиків вирішила розкрити секрети виборчої компанії зсередини.

“Зараз мало не кожен другий іде як кандидат у депутати або в мери, і щоб не бути голослівними, ми хотіли всі особливості про цю компанію розповісти в нашій газеті”, - сказав редактор відділу політики щотижневика Заір Акадироов.

Місцеві вибори у Криму - хліб не лише для журналістів. Стати депутатом Верховної Ради Криму забажали такі політичні важковаговики, як Олександра Кужель та Наталя Вітренко. Водночас у списках однієї з політсил більше 10-ти знаних імен в українському бізнесі та політиці. Однак загалом, за словами місцевих політологів, у Криму все прогнозовано. Передвиборчий потяг з понад десятка партій впевнено очолює одна політична сила.

“Нинішня компанія характеризується тим, що є одна основна політична сила. Її дії визначають всю політичну картину, інші - будують свою політику, саме орієнтуючись на неї. Одні - на жорсткій критиці, інші - досить м'яко, намагаючись виставити свої досягнення, яких може бути і не дуже багато, але при цьому прагнуть закинути містки на майбутнє, щоб після виборів знайти способи співпраці з переможцем”, - переконаний член Асоціації політологів Криму Володимир Джарала.

Та бути фаворитом під час перегонів - це ще не гарантія успіху на фініші. У Комітеті виборців України помітили - ТВК вже попереджають кандидатів за ведення агітації до офіційної реєстрації. Два ж таких попередження - підстава для зняття кандидата з виборчих перегонів.

“Відповідно у цей короткий проміжок, коли кандидатів зареєстрували, але виборчі фонди вони не сформували, це вже є агітацією, агітація, яка не проплачена з виборчого фонду, яка по суті є незаконна. І на підставі цього конкуренти заздалегідь були підготовлені і в перші ж дні лягали скарги, і відповідно територіальні комісії виписували попередження”, - розповідає голова КВУ Олександр Черненко.

Втім, сюрприз у вигляді зняття з перегонів, кандидати, якщо й отримуватимуть, то 30 жовтня, кажуть у Комітеті виборців. Таким чином висуванці оскаржити рішення ТВК просто не встигнуть. Водночас масового підкупу виборців експерти поки не помітили, але це, запевняють, не означає, що його не буде. Відтак напруга на фінішному спурті місцевих виборів в Україні лише зростатиме і досягне свого апогею 31 жовтня.