Тема тижня: кодекс ухвалили, намети - демонтували - такі підсумки 2 тижнів протестів
Підприємців узяли силою. Перші з часів помаранчевої революції маштабні акції протесту закінчились завдяки кулуарним інтригам та силовим діям влади.
Протестувальникам спочатку пообіцяли вето, згодом - переговори і компроміс, а зрештою парламент ухвалив 25 сторінок зауважень президента за 20 хвилин. Не читаючи. Відтак, маємо новий податковий кодекс, з якого вилучили усі пункти про спрощену систему оподаткування. Їх ухвалять окремим законом за декілька місяців.
”Найдискусійніші питання, які підштовхнули до мітингів, до проведення акцій, сьогодні з Податкового кодексу вилучено і буде розроблятися і дороблятися разом з підприємцями разом з народними депутатами, урядом, окремо”, - каже голова комітету ВР з питань податкової політики Віталій Хомутинник.
Однак, підприємців, які до останнього вимагали лише повного ветування кодексу, а на додачу відставки уряду і верховної ради, такий розвиток подій аж ніяк не влаштовував. Вони планували протестувати далі. Втім, на честь другого ухвалення податкового, над майданом прогримів фейверк, від якого протестувальники одразу ж відхрестились.
”По-перше, стосовно феєрверку, це була провокативна дія, є інформація що її спланували і реалізували представники Партії регіонів. Більша частина підприємців, яка лишалася в наметовому містечку, які нас підтримують в областях, вони налаштовані були продовжити цю протестну акцію. Ніхто звідси їхати не збирався”, - каже заступник коменданта наметового містечка Дмитро Пилипець.
На цьому потуги влади щодо підприємницьких компромісів закінчилися. Далі в хід пішла важка артилерія. Майдан незалежності близько 5-ї години ранку оточили чотирма кордонами декілька сотень спецназівців. Намети комунальні служби розібрали за лічені хвилини, завантажили на машини і вивезли з Майдану. Люди скаржились, що багатьом з них навіть не дали часу зібрати речі і добровільно піти.
Зранку від наметового містечка й сліду не лишилось. А на його місці за щільним муром з міліцейських щитів, комунальники спокійно встановлювали новорічну ялинку. Мовляв, попротестували і годі. Тепер час святкувати.
”В Києві вже встановлюється, на тому місці де вчора стояли палатки пікетувальників, сьогодні вже встановлюється новорічна ... елка. І люди почнуть дуже-дуже скоро святкувати Новий рік”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Змучені протестувальники роз’їхались по домівках. Більшість із них найближчим часом повертатись не збираються, хоча обіцяють у разі потреби встановити наметові містечка у регіонах.
”Ми готові будем за певний період часу, думаю це буквально місяць, збудувати таку структуру, в регіонах, щоб в будь який момент будь де, якщо будуть порушуватись брутально права підприємців України, місто волі буде в тій точці”, - каже член Координаційної ради підприємців Володимир Дорош.
Втім, і тут координатори не можуть домовитись. Частина лідерів збирається у понеділок знову вивести людей на майдан, але вже під прапорами політичних партій.
”Те, що відбулося сьогодні вночі, - це квиток на війну. Це запрошення ми приймаємо і на понеділок оголосили загальну мобілізацію. Ми звертаємося до всіх без виключення політичних партій, які готові сьогодні відстоювати демократію в Україні, які готові відстоювати свободи, і які розуміють, що Україна рухається в авторитарному напрямі, з проханням приєднатися до нашої акції”, - каже один з лідерів акції протесту Олександр Данилюк.
Втім, у дієвість таких акцій вже мало хто вірить. Відтак поблизу майдану незалежності у п’ятницю усі небайдужі зносили квіти під поховану демократію - символом якої було наметове містечко.