3 жовтня 2010, 12:33
5

Тема тижня: КСУ повернув Україну в 1996 рік

Конституційний суд повернув Україну до президентсько-парламентської форми правління. Судді скасували політреформу 2004 року.

Тож відтепер країна живе за Основним законом 1996 року. Повноваження часів тодішнього президента Леоніда Кучми, повернулися до нинішнього Глави держави Віктора Януковича 1 жовтня у день оголошення судової ухвали. Опозиція називає вердикт "чорним жартом", а влада переконує - тепер Україна житиме за найкращою у Старому Світі Конституцією.

”Це означає, що на сьогодні всі суспільні правовідносини в державі регулюються цією Конституцією, яка визнана найкращою європейською Конституцією всіма міжнародними інституціями. Сторінка чвар, розбрату, на сьогодні сторінка владних війн і спорів перегорнута”, - каже представник Президента України в КС Олена Лукаш.

”Був такий жарт в КВНі - де можна в Сочі зняти квартиру за 100 рублів, і відповідь була - тут недалеко, в 77 році. На жаль, оцей чорний жарт ми отримали сьогодні в країні. Ми з вами прокинулися в 96 році”, - каже народний депутат, БЮТ Сергій Власенко.

”Я думаю, що для населення тут все просто і зрозуміло: є людина, є команда, яка відповідає за пенсії, за економіку, за політику, за будь-що. Подивимось, що він зможе зробити. Не має конфлікту, все спокійно, є порядок - і це, я думаю, для абсолютної більшості населення є, скоріше, позитивом”, - каже політолог Михайло Погребинський.

Натомість інші експерти нарікають, що рішення суду може призвести до узурпації всієї влади в країні в одних руках. Мовляв, якщо раніше вагомим суб’єктом ухвалення політичних рішень були партії, а основним полем гри - парламент, то нині головну роль відіграватиме президент.

”Після таких рішень Конституційного Суду, які залишають нам правовий вакуум, конституційний вакуум, створюють якісь дивні і нерозумні конституційно-юридичні прецеденти, може бути втрачений взагалі дух права в країні і тільки посилиться правовий нігілізм”, - каже політолог Вадим Карасьов.

Сам же Глава держави повернення до старої Конституції кроком назад не вважає. Президент каже, 2004-го Основний закон переписували поспіхом, тож він приніс лише розбрат та падіння економіки й послабив позиції України у світі. змінювати ж політичну систему мусить народ, заявив Віктор Янукович у своєму зверненні.

“Я підтримую ідею референдуму, а також ідею Національної конституційної асамблеї, як механізм для ефективної консолідації на шліху реформування політичної системи. Альтернативи курсу на зміни та покращення життя людей не має”, - каже Президент України Віктор Янукович.

Та найближчим часом владна верхівка не планує жодних плебісцитів. У Мінюсті кажуть, чинні органи влади, зі зміною форми правління в країні, лишилися легітимними, тож поки ніхто нічого не змінюватиме. Натомість опозиція у правочинності влади сумнівається. Адже, наприклад, парламент та уряд формувалися на основі Конституції 2004-го.

”Вони не наділені тією владою, яку собі присвоїли цим рішенням КС. І тому висновок може бути лише один. Президент, парламент, Уряд - всі вони тепер мають бути переобрані на невідкладних президентських та парламентських виборах”, - каже лідер партії БЮТ-Батьківщина Юлія Тимошенко.

”Це рішення жодним чином ніяк не змінює статус і легітимність чинних органів і посадових осіб державної влади. Всі органи державної влади і всі посадові особи, продовжують виконання своїх обов'язків в об'ємі і в спосіб, який визначений законами України. Без жодних змін”, - каже міністр юстиції України Олександр Лавринович.

Та опозиція на виправдовування влади не зважає. Рішення КСУ об’єднало до того розпорошені лави меншості. Тож тепер незгодні визначаються зі своїми подальшими діями.

”Більшість партій вимагатимуть відставки Конституційного суду в його нинішньому складі. Більшість партій поділяють позицію, щодо необхідності проведення і президентських, і парламентських виборів. Остаточні позиції - тактичні і стратегічні кроки будуть узгоджені до вівторка”, - каже народний депутат від НУ-НС Анатолій Гриценко.

Тим часом більшість про відставку не думає. В парламенті готуються до активної роботи. Бо найближчим часом депутатам доведеться ухвалити чимало змін до законодавства, аби привести його у відповідність до Конституції 96 року. За попередніми розрахунками Мінюсту таких нормативних актів щонайменше кілька десятків.

Тим часом у Європі, хоч колись і визнали стару конституцію чи не найкращою на європросторі, тепер зауважують - Україна потребує подальших конституційних змін. За словами єврокомісара з питань розширення та політики сусідства Стефана Фюле, проведення відповідних реформ потрібне навіть після рішення КСУ. На думку європейців, держава мусить побудувати ефективну систему стримувань і противаг між гілками влади.