Тема тижня: Лівія на порозі громадянської війни

27 лютого 2011, 20:00

Країна, яка вже два тижні живе масовими протестами та заворушеннями, розділилася на два табори - схід, який перейшов під контроль опозиції, та захід, котрий перебуває у руках прихильників лівійського лідера Муамара Каддафі.

На сході частина військових перейшла на бік опозиції. Міністр внутрішніх справ Лівії закликав силові відомства підтримати вимоги протестувальників. Підтримав мітингувальників і генпрокурор Лівії. Він подав у відставку.

В руках опозиціонерів опинилися друге та третє найбільші лівійські міста Бенгазі і Місурата. За кожний населений пункт ідуть запеклі сутички з вірними Каддафі вояками та найманцями, які не гребують розстрілювати мітинги з автоматичної зброї. За оцінками міжнародних організацій, жертвами сутичок могли стати вже понад 2 тисячі осіб.

Тим часом, надходять повідомлення, що протестувальники готуються до штурму столиці країни - Тріполі, яка залишається оплотом режиму. Воювати є чим - під час безладів у Бенгазі були захоплені не лише склади зі зброєю, а й військова техніка.

“Це були найбільші військові бараки у Бенгазі, така собі резиденція Каддафі. Її атакували люди саморобними бомбами, тракторами та іншими засобами”, - розповів мешканець міста Бенгазі Хатіф Хаіса.

Аби задобрити повсталий люд, лівійська влада обіцяє виплатити кожній сім’ї по 400 доларів і суттєво збільшити зарплати у державному секторі. У четвер Муамар Каддафі виступив із звернення, в якому усіх “собак повісив” на "Аль-Каїду" та особисто її лідера Осаму бен Ладена. Мовляв, послідовники терористичного угрупування і організувало заворушення у Лівії.

За словами Каддафі, прихильники бен Ладена роздають молоді наркотики, під впливом яких та і чинить беззаконня. Також диктатор назвав себе лише символічним лідером країни, а свою владу - церемоніальною. Але з непокірним населення церемонитися не став. Стало відомо, що за наказом керівництва країни повсталі міста були атаковані військовою авіацією.

Світова спільнота різко засудила застосування сили проти мирних протестів. Генсек ООН Пан Гі Мун заявив, що Рада Безпеки реагуватиме на ситуацію в Лівії відповідно до подальшого розвитку. Президент США Барак Обама доручив своїй Адміністрації розглянути усі можливі заходи, які Вашингтон може застосувати щодо лівійської влади. Засудив насильство і Євросоюзу.

“Ми засуджуємо використання військової сили проти мирних демонстрантів. Ми висловлюємо співчуття та шкодуємо за втраченими людськими життями. Закликаємо усіх учасників конфлікту бути відповідальними та поважати права людини і міжнародні закони”, - сказав голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.

Тим часом, біля берегів Лівії з’явилися німецькі військові кораблі. Та за словами генсека НАТО, альянс не має наміру втручатися у ситуацію в Лівії, адже заворушення не загрожують військовому блоку, а за допомогою до нього ніхто не звертався.

“НАТО, як організація, не має планів втручатися в Лівію. До того ж, ми не отримували ніяких прохань чи запитів щодо цього. В будь-якому випадку всі дії мають чітко базуватися на мандаті Організації Об’єднаних Націй”, - сказав генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен.

З Лівії у паніці тікають люди. Країну уже покинули тисячі іноземців, зокрема і українці. США та країни ЄС скеровують до Лівії літаки та кораблі. Місцеві мешканці тим часом намагаються втекти від небезпеки через кордони з Тунісом та Єгиптом. Останній, ледь покінчивши з власними безладами, відгороджується від сусідів військовими. Нагадаємо, заворушення в Лівії з вимогою відставки Муаммара Каддафі тривають з середини лютого.