Тема тижня: Олександр Лукашенко вчетверте став до керма Білорусі
У п’ятницю відбулася урочиста інавгурація нового-старого Президента. Церемонію в прямому ефірі транслювали всі білоруські телеканали.
Свою дорогу до Палацу Республіки Лукашенко розпочав зі своєї резиденції у Дроздах. Його традиційно супроводжував наймолодший син Коля. Втім, до зали бацька увійшов один. Урочисту церемонію відкрила голова Центрвиборчкому Лідія Єрмошина.
“Вступаючи на посаду Президента Республіки Білорусь, урочисто присягаюся вірно служити народу Республіки Білорусь, поважати й охороняти права і свободи людини і громадянина, дотримуватися і захищати Конституцію Республіки Білорусь, свято і сумлінно виконувати покладені на мене високі обов'язки”, - пообіцяв Президент Білорусі Олександр Лукашенко.
Після слів присяги на вірність білоруському народу Лукашенко отримав з її рук посвідчення Президента. На церемонії були присутні білоруські урядовці, депутати, політики, а також посли іноземних держав. Диппредставники ЄС та США подію традиційно проігнорували, оскільки не визнають демократичність обрання Лукашенка на посаду. Втім, сам він стверджує протилежне.
“Народ Білорусі своє слово сказав, і довів, що Білорусь - вільна демократична держава, і їхній вибір священний і незаперечний”, - сказав Лукашенко.
Але знайшлися і ті, хто не вважає Лукашенка легітимно обраним Президентом. Ввечері після інавгурації в центрі Міська відбувся малочисельний опозиційний мітинг. Близько двох десятків осіб вийшли на площу перед Палацом Республіки. Вони запалили свічки на знак підтримки затриманих опозиціонерів.
“Я тримаю в руці Конституцію Білорусі і присягаю, що ніколи не визнаю Олександра Лукашенка легітимним правителем даної країни, ніколи не визнаю його Президентом, визнаю його тільки узурпатором, який незаконно утримує владу в своїх руках”, - заявив опозиціонер Максим Винарський.
Втім, останнє слово залишилося за правоохоронцями - вони традиційно затримали учасників несанкціонованого мітингу та запроторили їх до буцегарні. На виборах, які принесли Лукашенку перемогу, за нього проголосували майже 80% виборців.
Найближчий конкурент бацьки - Андрій Санников - зміг заручитися підтримкою лише 2,5% білорусів, а інші кандидати не змогли подолати навіть 2-відсотковий бар’єр.
Такі результати не вдовольнили опозицію, і у Мінську розпочалися масштабні вуличні протести. Втім, народні виступи швидко розігнали правоохоронці. Одного з опозиційних кандидатів - Володимира Некляєва - жорстоко побили міліціонери.
За гратами опинилися більше 600 противників Лукашенка, серед яких і кандидати у Президенти. Їх звинуватили у намаганні скинути владу та у організації масових безладів. Незважаючи на заклики ЄС та США, які виступили на підтримку опозиціонерів, Лукашенко відмовився випускати затриманих. Мовляв, самі винні, що взяли участь у бунтах проти законної влади.
У зв’язку з цим об’єднана Європа вирішила піти традиційним шляхом і готується заборонити в’їзд Лукашенку та його соратникам до країн ЄС. Втім, на географії поїздок білоруського Президента ця заборона, найімовірніше, не відіб’ється зовсім - адже його завжди раді бачити у Москві, Києві та Каракасі.