Тема тижня: Парламент нарешті отримав проект Податкового кодексу

26 вересня 2010, 20:20

Проект на розгляд. Верховна Рада нарешті отримала на розгляд урядовий проект Податкового кодексу.

"Уряд зробив три величезних кроки назустріч вітчизняній економіці. По-перше, це лібералізація податкового законодавства, по-друге, стимулювання інвестиційно-інноваційного розвитку, по-третє, рівні умови для всіх учасників ринку і рівні умови для платників", - каже прем'єр-міністр України Микола Азаров.

Всі про нього говорять, але мало хто бачив. Ознайомитися безпосередньо з шістьма сотнями сторінок проекту вдалося не всім. У Верховній Раді - дефіцит паперу, а електронний варіант парламентаріям не підходить - згідно з регламентом законопроекти розглядають виключно на папері.

"Я звернувся до Кабінету міністрів України - після реєстрації документу надати нам 449 копій цього документу, оскільки технічні можливості для розмноження оттакого документу у на абсолютно вичерпані", - каже спікер Верховної Ради України Володимир Литвин.

"60 екземплярів надрукували - це досить об`ємний, великий документ", - каже народний депутат, ПР Владислав Лук`янов.

Опозиція ж взагалі сумнівається в існуванні реального проекту Податкового кодексу.

"Кодексу немає. Це можна абсолютно твердо говорити. Нічого не отримали депутати, наші спроби від імені опозиційного уряду отримати - теж не увінчалися успіхом. Зараз вони ось тягають якийсь набір листків, який не складає з себе в сумі законопроект, тому нема про що поки говорити, навіть нічого критикувати", - каже народний депутат, фракція БЮТ Андрій Сенченко.

Натомість, в коаліції на це уваги не звертають і просять колег не зволікати з розглядом проекту документа. Мовляв, на базі нового Податкового кодексу формуватимуть держбюджет-2011, тож варто поквапитися.

"Ми розуміємо, що цей документ повинен пройти повну процедуру при розгляді і буде діяти в рамках регламенту", - каже голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

У Верховній Раді прогнозують - на розгляд і ухвалення урядового варіанту Податкового кодексу піде не менше місяця. Аби пришвидшити процес коаліція навіть прибрала "незручного" голову податкового комітету бютівця Сергія Терьохіна. Натомість поставили регіонала Віталія Хомутиника.

"Чого мене звільняють? От за той документ. Ми отримали два дні тому документ, який називається Податковий кодекс номер 2. І отримали еклектичне зібрання старих норм, припорошених новими "хотєлками" крупного бізнесу і наступом на дрібний бізнес", - каже народний депутат, БЮТ Сергій Терьохін.

"Багато є певних норм, які треба ще доопрацьовувати. І комітет всіма своїми силами і фахівцями секретаріату і народними депутатами буде працювати над тим, щоб Податковий кодекс в своєму приближенні до прийняття був максимально збалансований", - каже голова податкового комітету ВР Віталій Хомутиннік.

Аби підсолодити життя опозиції - втрату одного комітету, коаліція компенсувала іншим - свободи слова, який очолив бютівець Андрій Шевченко. Проте і тут недопрацювали. Опозиція своїх кандидатів на цю посаду навіть не пропонувала.

"Якщо ви хочете мати представника опозиції на посаді цього комітету, ви повинні дочекатись подання фракції, до якої він належить, інакше ця кандидатура примітивно купується коаліцією і стає її представником", - каже народний депутат, НУ-НС Олександр Бондар.

Тим часом Блок Юлії Тимошенко у черговий раз схуд. Одразу на 28 депутатів. Тож нині, офіційно в опозиції залишається 124 народні обранці.

"Це не втеча - це, я думаю, логічне рішення фракції і це рішення повинно було бути трохи раніше. Для того, щоб оце очищення було раніше і ми не пояснювали чому у нас на табло висвітлюється 30 бютівців і всіх інших", - каже народний депутат, БЮТ Сергій Міщенко.

"Це було свідоме рішення, якщо стисло, яке викликане тим, що насправді мудрість справжніх політиків полягає в тому, щоб у важкі для країни часи об’єднуватись всім, бо роз’єднатися дуже легко", - каже народний депутат, позафракційний Валерій Камчатний.

Втім, і у коаліції не все так складається як хотілося б. Як тактичну поразку більшості політологи сприймають продовження ще на 2 місяці повноважень слідчої комісії яка розбирається, чому "Нафтогаз" програв справу "РосУкрЕнерго" в Стокгольмському суді. Проте і в перемогу опозиції це не записують. Мовляв - самі регіонали ніяк не можуть дійти згоди у цьому питанні.

"Мені видається, що це, знаєте, так, "борьба нанайский мальчиков", самі з собою щось вони там вирішують, нічого зрозуміти не можна, але є незадоволення тим, як нинішня влада вирішує питання з командою "РосУкрЕнерго" частини Партії регіонів", - каже політолог Михайло Погребінський.

У самій комісії тим часом нарікають - заважає просуватися у розслідуванні відсутність доступу до останнього подання "Нафтогазу" до Стокгольмського суду, через яке, начебто, НАК і програв справу.

"З незрозумілих для комісії причин НАК у шостому поданні міняє свою позицію, а саме визнає, що ці договори були укладені всупереч чинному законодавству. Знову ж таки ми не маємо можливості документально на сьогоднішній день це підтвердити, оскільки в нас цих документів поки немає", - каже голова ТСК щодо рішення Стокгольмського арбітражу Роман Зварич.

У свою чергу, коаліція, яку спершу взагалі не влаштовувало створення цієї комісії, тепер задоволена. Мовляв, члени ТСК працюють без упередження, бо цікавляться не лише діяльністю чинного міністра палива й енергетики Юрія Бойка, але й діями уряду Юлії Тимошенко.