Тема тижня: під новим керівництвом Генпрокуратура зацікавилася опозицією

14 листопада 2010, 13:33

Принаймні так вважають самі опозиціонери. Цього тижня рандеву зі слідчими провів колись головний міліціонер країни, а тепер опонент влади - Юрій Луценко.

Проти нього завели кримінальну справу. Колишньому урядовцю інкримінують розтрату сорока тисяч гривень, які той нібито незаконно нарахував своєму водієві.

”При загальному бюджеті МВС близько 8 мільярдів щорічно, при 300-тисячному колективі - знайти такий епізод мені здається не є великою доблестю. Але створювати навколо нього такий великий шум, в тому числі організовувати проплачені публікації, які мали передувати цьому порушенню кримінальної справи видає політичну заангажованість”, - каже екс-міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко.

З екс-чиновника МВС взяли підписку про невиїзд. Сам Луценко своєї вини не визнає, каже - ніякого криміналу, тільки політика. Просто хочуть дати термін, аби не потрапив до наступного скликання ради. Щоправда, умовно, аби раптом не зробити з нього в’язня сумління. Наступним у черзі до прокурорів виявився колишній шеф Луценка по уряду - Олександр Турчинов. Він також переконаний - його переслідують з політичних мотивів.

”По тому, що мене зараз викликають до Генеральної прокуратури можна сказати, що це реальна ознака початку парламентської виборчої кампанії. Тому що я не бачу крім політичних мотивів інших мотивів, за якими мене б могли запрошувати до слідчих”, - каже заступник лідера партії "Батьківщина" Олександр Турчинов.

Проте тригодинна аудієнція зі слідчими, ситуацію прояснила. Як виявилось, викликали як свідка у справі про розтрату держкоштів Луценком, а зовсім не через газ "Росукренерго", через який Турчинов ходив на допити в СБУ. Все це дало опозиції привід заявити про утиски з боку влади. Зокрема в "Батьківщині" вважають, що нове керівництво ГПУ отримало відповідне завдання від президента особисто. Генпрокурор факт такого доручення спростовує.

”Від політичного тиску генпрокуратура і генеральний прокурор незалежні. Це являється категоричною однозначністю. Про це говорить основний закон - Конституція та інші закони держави”, - каже Генеральний прокурор України Віктор Пшонка.

Пшонка пояснив Турчинова викликали одразу за кількома справами, зокрема і у справі Луценка. Про що ще свідчить екс-перший віце-прем’єр генпрокурор не уточнив, лише сказав - допитують екс-віце-прем’єра як свідка. І ніякої політики.

”Екс-міністр знає, що він робив те, що було йому робити не дозволено робити. Про яку політику ми ще з вами можемо говорити? Це дійсний факт і йому дана правова оцінка - порушення кримінальної справи і її розслідування”, - каже Генеральний прокурор України Віктор Пшонка.

Якщо суд визнає висунуте звинувачення доведеним, Луценку загрожує покарання у вигляді позбавлення волі від 3 до 8 років. Не вірять в політичну незаангажованість Генеральної прокуратури і експерти. Кажуть вона була і залишається інструментом політичної боротьби. Тим більше зараз, коли за новою Конституцією Президент отримав право знімати і призначати генпрокурора.

”Якби Президент Янукович починав боротьбу з правопорушеннями і з корупцією всередині власного оточення, якби він почав з цього, а потім робив би ці кроки стосовно опозиції - можна б було повірити”, - каже професор політології Олексій Гарань.

”Навіть якщо є законні підстави, все просто так вже крутиться останні 5 років, що люди більш повірять, що це політичні репресії, аніж намагання щось зробити. Адже для того, щоб боротися з корупцією або її проявами, треба починати із себе”, - каже політолог Віталій Бала.

І почали, наприкінці тижня СБУ затримала керівника Державної інспекції з контролю за цінами Тетяну Рудь. Її призначили на поcаду лише у березні. Тепер звинувачують у хабарництві. Чекають нових викликів до слідчих і опозиціонери.