Тема тижня: Підприємці та влада працюють над розробкою нової редакції кодексу

6 листопада 2010, 14:55

В Україні стартував новий законотворчий процес - робота над новою редакцією Митного кодексу.

На тлі постійних сварок навколо проекту Податкового кодексу, у експертній спільноті тішаться тим, що робота над Митним, який тісно пов’язаний з фіскальними законами, вже розпочалася. Бізнес визначився з головними аспектами, які потребують змін у митному законодавстві.

“Звичайно, бізнес цікавить спрощення процедури митного оформлення. І другий дуже важливий момент - визначення митної вартості. Це, напевно, найважливіший елемент, тому що саме тут, у нас, і елементи корупції, і завищення вартостей - непосильний для бізнесу, це найголовніше і треба вирішити ці проблеми”, - зазначила заступник голови Ради підприємців при КМУ Тетяна Зацерковна.

Раніше над проектом кодексу працювала сама лише митниця. Щоправда, на думку тамтешніх чиновників, для українських реалій підходила й чинна збірка митних законів, ухвалена 6 років тому. Тож зараз законотворчу функцію на себе перебрав Держкомпідприємництва. Там обіцяють - обов’язково переглянуть і терміни митного оформлення і визначення митної вартості. Та поки руки дійшли лише до пропозицій щодо врегулювання ситуації з контрабандою.

“Є така норма, що та людина, яка вказала на контрабанду чи допомогла її знайти, отримує винагороду - я пропоную, аби вона отримувала 25% митної вартості”, - сказав голова Держкомпідприємництва Михайло Бродський.

В митній службі запевняють - такі проєвропейські зміни в жодному разі не перетворять добропорядних митників у сексотів. Щоправда, переконують, регулятор обережніше підійде до визначення: за яку саме контрабанду як нагороджуватимуть і як каратимуть.

“Ми говоримо і повинні розрізняти товарну контрабанду і класичну - зараз якраз ми намагаємось говорити з Михайлом Юрієвичем. Товарна - її треба розглядати, як порушення законодавства з вкрай серйозними економічними наслідками - і тут вилучення і штраф. А класична - наркотики, культурні цінності і зброя - тут тільки кримінальна відповідальність”, - каже заступник голови Державної митної служби Сергій Сьомка.

До проекту Митного кодексу також планують включити пункт щодо секонд-хенду. Наразі вирішують, в який спосіб "перекрити повітря" таким товарам, адже заборонити їхнє ввезення Україна, як член СОТ, не може. В будь-якому разі у Держкомпідприємництва обіцяють - встигнуть підготувати усі нововведення до 2011 року. Втім, враховуючи проблеми довкола проекту Податкового кодексу, який готувався роками, на митні зміни чекає не легша доля, пророкують експерти.