Тема тижня: прийом документів завершено, студентів до зарахування визначено
6 серпня університети вивісили списки тих, хто зможе навчатися в них безкоштовно. Хтось вже радіє, інші тільки сподіваються.
“Якщо чесно, без пільг, без олімпіад, без нічого, просто дитина здала та вступила на міжнародне право на бюджет, правда є трішки, є”, - каже батько абітурієнта Олександр.
“Подавали тільки сюди, тому що вирішили, що нема сенсу стояти в цих чергах, це дуже втомлює”, - зазначила абітурієнт Віка.
“В рекомендованих - ні, але я особливо і не розраховувала, по рейтингу у всякому разі - в першу сотню не входила”, - розповіла абітурієнт Аня.
“Потрібно, щоб пройшло 5 днів, і просто деякі студенти заберуть свої заяви, бо вони поступлять в інші вузи, і тому список буде сунутися”, - вважає абітурієнт Назар.
Чиновники звітують - основні етапи вступної кампанії пройшли нормально, утім погода внесла свої корективи.
“Вони були пов’язані з кліматичними умовами в нашій країні, тому Міністерством був надісланий рекомендаційний лист, щодо збільшення площ закріплених за приймальними комісіями, і кількості людей, які повинні там працювати. Після цього, у більшості навчальних закладів ситуація була вирішена, і черги зникли”, - розповідає член Комітету ВР з питань освіти та науки Максим Луцький.
Роботу приймальних комісій подовжили на 5 днів через ажіотаж. Члени комісій не задоволені, кажуть, наплив абітурієнтів тривав лише перших кілька днів.
“У нас останні 2-3 дні практично проходило по вузу десь максимум 40-50 чоловік в день, це дуже мало. А кожен день ми приймали десь по 2 тисячі”, - каже заступник секретаря приймальної комісії Юрій Мудрак.
Найбільше попріти довелось членам приймальної комісії Національного авіаційного університету. Туди абітурієнти подали 27 тисяч заявок. До п'ятірки найпопулярніших увійшли також Львівський та Донецький національні університети, Київський університет імені Шевченка та Дніпропетровський національний університет імені Олеся Гончара. Та якщо в державних вишах вступна кампанія вже пішла на спад, то у приватних вона тільки досягла піку, хоча зараховувати студентів там розпочнуть з 25 серпня.
“Зараз приходять і кажуть, можна ми здамо ксерокопії і ви нас по ксероксах зарахуйте, ми зробимо оплату, тому що черги стоять неймовірні”, - розповів ректор приватного університету Іван Тимошенко.
Саме зарахування студентом і є головним у вступній кампанії, кажуть експерти. На цій стадії і починають випливати усі проблеми вступного випробування. Одна з них - пільговики.
“Коли батьки пересвідчаться деякі, що їхня дитина гіпотетично набрала 615 балів і ще 10 дітей набрали по 615 балів, але чомусь їхня дитина не проходить, а інші проходять - постане ця проблема пільговиків знову, тому що вона законодавчо дотепер не розв’язана”, - каже експерт Павло Полянський.
Врахування балів шкільного атестату - теж проблеми не оминули. Тепер вони обурюють ректорів вишів.
“Виявляється, що в деяких атестатах, де середній бал атестата 150 - є оцінки, дві, три навіть чотири, які менше трьох балів по дванадцятибальній системі. Людина, яка має один, два бали з певних дисциплін в атестаті - не може бути студентом ВНЗ”, - каже ректор Національного університету "Львівська політехніка" Юрій Бобула.
“Якщо, навіть, говорити про дітей в яких абсолютно неприпустимі бали, то ми будемо радитись всі, і будемо залишати можливість для них вступу, але, ну скажімо так, за контрактною формою навчання - не на денну форму, можливо після проходження довузівської підготовки, окремо, в кого слабкі результати атестату, але все це треба враховувати в комплексі”, - заявив міністр освіти і науки Дмитро Табачник.
Вдосконалювати будуть правила вступу до вишів вже на наступний рік. Тож, у 2011-му приймати документи в абітурієнтів планують і через електронну систему, і через приймальні комісії, які розпочнуть роботу одразу після отримання абітурієнтами сертифікатів зовнішнього оцінювання. Хочуть чиновники відновити і довузівську підготовку. Після її закінчення, абітурієнти зможуть поступити до вузу лише за підсумками університетських іспитів.