Тема тижня: ЄС та НАТО виступили на підтримку лівійських повстанців
Допомога вже близько. Схоже, що лівійським повстанцям нарешті усміхнулася доля - на їхню підтримку стали виступати інші країни.
І якщо раніше можновладці обмежувалися суто декларативними заявами: мовляв, Каддафі порушує права і свободи, але то все внутрішні проблеми Лівії, - то тепер в дію вступила важка артилерія. І НАТО, і ЄС беззаперечно заявляють - Каддафі повинен негайно піти і віддати владу народу. Якщо найближчим часом він цього не зробить - то, “пане полковнику, ми вас попереджали”.
“Ми всі погодилися, що НАТО буде діяти виключно, якщо буде на те потреба, виключно з позиції міжнародного права та за підтримки світової спільноти. Звісно, ми готові до розгляду усіх заходів оперативного втручання. Я схвалюю рішення Об’єднаного військового командування Європи про збільшення кількості військових кораблів на півдні Середземного моря для того, щоб контролювати виконання ембарго на постачання зброї Лівії і для того, аби надати допомогу у постачанні гуманітарних вантажів від ООН, ЄС та інших”, - заявив міністр оборони США Роберт Гейтс.
Першою країною, яка визнала лівійських повстанців легітимною владою у країні, стала Франція. Париж пообіцяв Національній раді Лівії усіляку підтримку та закликав інші країни Європи та світу взяти з нього приклад. Французів своєю резолюцією підтримали і депутати Європарламенту.
Росія, і ще низка країн, погодилися заморозити постачання зброї режиму Каддафі. Крім того, Франція та Велика Британія заявили, що готові здійснити точкові авіаційні удари по позиціях військ Каддафі у тому випадку, якщо полковник застосує проти повстанців хімічну чи біологічну зброю.
Також, стараннями західних держав, лівійський лідер позбувся частини своїх фінансових активів - банки вирішили заморозити рахунки полковника та його прибічників. Втім, наскільки відомо, грошей опальному лівійському лідеру наразі вистачає - з початком народних виступів він встиг перевести частину коштів з-за кордону на рахунки лівійських банків.
Про яку суму йдеться - достеменно невідомо, проте не викликає сумнівів, що це мільярди доларів. А цих коштів цілком достатньо - зазначають експерти - щоб протягом довгого часу фінансувати найманців з арабських країн.
Останнім часом повстанці стали стрімко втрачати свої позиції. На це вплинуло кілька факторів, серед яких - погане озброєння та брак досвіду. Адже протистояти добре озброєним частинам регулярної лівійської армії, які використовують танки, літаки та важку артилерію нерегулярним групам заколотників надзвичайно важко.
У четвер, приміром, повстанці були змушені залишити стратегічно важливе місто Рас-Лануф. Святкуючи успіх, один з синів Каддафі пообіцяв, що скоро заколотникам буде взагалі не солодко.
“Тут, у Тріполі, ми хочемо щось сказати нашим братам та сестрам на сході. Я отримую сотні дзвінків з проханням про допомогу. Тому я скажу лише два слова, і нехай заколотники слухають уважно - Ми йдемо”, - сказав син Муамара Каддафі Сейф аль-Іслам Каддафі.
Тим часом, кількість жертв громадянської війни - а саме так останнім часом стали називати збройне протистояння в Лівії - вже обчислюється тисячами. Серед них - багато мирних мешканців, серед яких жінки та діти. Адже Каддафі неодноразово заявляв, що готовий втопити Лівію в крові, але владу заколотникам віддавати не збирається.