Тема тижня: студентській "Революції на граніті" 20 років

17 жовтня 2010, 20:49

17 жовтня 1990-го на Жовтневій площі, завершилася перша студентська революція в Україні.

Ще 2 жовтня активісти поставили намети і розгорнули транспаранти. Вони не вимагали збільшення стипендій чи поліпшення умов проживання у гуртожитках. 154 студенти з Києва, Львова, Донецька та Одеси прагнули змін в країні.

"Ми думали про незалежність рідної України і ніяких соціальних чи інших вимог перед владою не ставили. У нас було одне завдання і одна мета - максимально наблизити самостійність України. І я переконаний, що без студентського голодування, без революції на граніті проголошення державної незалежності України 1991 року так швидко не відбулося б", - каже співорганізатор "Революції на граніті" В'ячеслав Кириленко.

Події з 2 по 17 жовтня 1990 року назвали "Студентською революцією на граніті". Тоді мітингувальників підтримали не лише вищі навчальні заклади, але й робітники промислових центрів. Організатори акції запевняють - "Революція на граніті" не була спонтанним бунтом, до неї готувалися місяцями.

"За кілька місяців перед тим я розписував і розбиття наметового містечка на Майдані, на Хрещатику, і перекриття руху транспорту. До речі це робиться технологічно дуже просто - 20 чоловік по 10 вибігають на Хрещатик і по п’ять розкладачок з кожного боку за дві хвилини. Захоплення університету, тобто так званий окупаційний страйк, демонстрації, оточення Верховної Ради - всі ці речі прописувались перед тим", - каже співорганізатор "революції на граніті" Олесь Доній.

Кілька тижнів протестів і голодні студенти зробили неймовірне у радянській Україні - домоглися відставки голови ради міністрів республіки Віталія Масола та можливості українським призовниками служити в Україні. Студентська "Революція на граніті" стала найуспішнішою мирною акцією з боротьби за незалежність України, переконані її учасники.

"Для мене це була певна романтична ідея на яку я їхав і до кінця не усвідомлював куди я їду, тоді не було пригадайте ні мобільних телефонів. Як мене, батьки відпустили і таких сотні студентів як і я. І в мене там раз в день був зв'язок з матір'ю через телефони на українській пошті", - каже учасник акції Остап Семерак.

17 жовтня студентська революція завершилась багатотисячним мітингом на площі, яку згодом назвуть Майданом Незалежності.

"20 років тому, ось тут на граніті Майдану незалежності, тоді ще Жовтневої площі, півтори сотні українських студентів завершили 16-денне голодування. Тоді вони вимагали права проходити армійську службу в Україні, переобрання комуністичної Верховної Ради та відставки керівництва уряду. І хоча тоді вдовольнили лише частину цих вимог, революціонери 90-х сумніваються, що сучасне студентство спроможне на подібні рішучі кроки", - каже журналіст Тетяна Самойлик.

"Тоді, рахуйте, Союз був і робили все настільки більш згуртовано і організовано, і красиво, то я прийшов зараз і мені аж соромно за них", - каже учасник "Революції на граніті" Ігор Коцюруба.

"Той час вже забувся, коли дали можливість свободи, всі забули про ту свободу і це розслабило", - каже учасник "Революції на граніті" Назар Новосад.

Сучасні студенти й самі не приховують, якщо раніше протести організовували заради ідеї, то тепер готові виходити на вулиці заради привілеїв та власних інтересів. А все через те, що теперішня молодь зневірена, кажуть фахівці, а виною цьому - називають Помаранчеву революцію та її героїв.

"Вони зневірились у можливості щось змінити своїми силами, вони зневірилися у політичних силах, у політиках", - каже директор Фонду "Демократичні ініціативи" Ірина Бекешкіна.

А от студентські активісти запевняють, переломний період для організації протестних акцій в Україні, на кшталт "Революції на граніті", таки не за горами.

"Молодь має безліч підстав для цієї мобілізації. 2011 рік - це буде рік протесту і як наслідок певних змін на загальнодержавному рівні в нашій країні", - каже голова ВГО "Демократичний Альянс" Василь Гацько.

Те, що пам'ятають події жовтня 90-го, студенти продемонстрували показовим відтворенням революції на центральній площі Львова.