Тема тижня: Україна визначила 10 перших нацпроектів
Україна визначилася з першими десятьма національними проектами у різних галузях економіки. На їхню реалізацію протягом наступних 4-х років хочуть залучити 15 млрд. дол.
Очікуваний економічний ефект - додаткове збільшення ВВП приблизно на 5%. Президент України зазначає - під проекти залучать приватні інвестиції. Щоправда, у фінансуванні візьме участь і держава - з бюджету профінансують п’яту частину витрат.
“Це перспективні, вигідні для бізнесу проекти, і держава буде їх підтримувати і, в першу чергу, в частині сприяння реалізації на центральному та місцевому рівнях. Тому розраховувати потрібно не на бюджетні кошти, а інструменти державно-приватного партнерства”, - заявив Президент України Віктор Янукович.
Вже розпочалася реалізація проектів в енергетичній, будівельній і транспортній сферах, а також у галузі охорони здоров’я та в туристично-спортивному секторі.
“За 70 днів нашої роботи, 10 концепцій національних проектів, затверджених комітетом економічних реформ 25 серпня, сьогодні вже мають чіткі моделі і календарний план їх реалізації”, - доповів голова робочої групи "Національні проекти" Владислав Каськів.
Найдорожчим стане проект "Енергія природи", який передбачає зведення вітрових та геліоелектростанцій. Його вартість - близько 3 млрд. євро. Проте, керівник проекту очікує, що окупитися він зможе вже за 7 років. Вадим Точений зазначає - проект має стратегічне значення, адже дозволить зменшити енергозалежність України.
“Якщо ми говоримо про наш пілотний проект, який передбачає будівництво до 2014 року 2 тис. МВт сонячної та вітрової енергетики , то можна говорити про цифру 140-200 млн. дол. на рік - це економія по покупці газу”, - каже керівник проекту "Енергія природи" Вадим Точений.
Також до пріоритетних нацпроектів потрапили будівництво морського терміналу з прийому зрідженого газу, організація залізничного пасажирського сполучення Київ - аеропорт "Бориспіль", розвиток транспортного сполучення та судноплавство в Дунайському регіоні.
Інвестори, як українські, так і іноземні, активно цікавляться новими проектами. Так, готовність брати участь у реалізації деяких з них вже висловив Європейський банк реконструкції та розвитку. Втім, вже сьогодні експерти бачать низку загроз, які можуть завадити їхній реалізації.
“Так, як це ініціатива Президента, у всіх хто бере участь, є величезне політичне навантаження зробити швидко, але все, що робиться швидко, не означає якісно”, - вважає представник ЄБРР в Україні Андре Куусвек.
“Можливість реалізації хоча б по деяких проектах існує, я вже не говорю про потребу. А в нас буде можливість проконтролювати. На жаль, є чинник, про який згадав Президент, заскорузлість нашої бюрократичної машини, тому елементи гальмування - вони є”, - сказав керівник центру "Пента" Володимир Фесенко.
Та державні мужі запевняють, що таки зможуть реалізувати задумане. Наступним же кроком стане розробка національних проектів у сфері агропромислового комплексу, а також в авіакосмічній, інноваційній та гуманітарній галузях.