Тема тижня: українські ТОВ гратимуть за загальносвітовими правилами
Українські товариства з обмеженою відповідальністю гратимуть за загальносвітовими правилами.
В запропонованому міжнародними експертами проекті закону "Про ТОВ" є кілька революційних для вітчизняного законодавства нововведень. Зокрема, у ТОВ можуть бути створені наглядові ради на зразок відповідних закордонних підприємств. На думку розробників, ухвалення документу допоможе іноземним компаніям впевненіше почуватися в Україні.
”Покращення корпоративного законодавства є передумовою для залучення як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій”, - каже відділ економічного співробітництва Представництва ЄС в Україні Хосе Роман Леон Лора.
”Ми сподіваємося, що цей законопроект буде затребуваний урядом, парламентом, бізнесом і стане хорошою основою у приведенні українського законодавства у відповідність з кращими світовими європейськими стандартами”, - каже радник Міністра економіки України Людмила Мусіна.
У проекті пропонується посилити відповідальність керівних органів підприємства перед учасниками. Зокрема, директор товариства може поплатитись власним майном за шкоду, завдану компанії.
”Менеджмент має нести відповідальність за свої дії. Встановлюється загальний критерій оцінки кваліфікованості і добросовісності його дій. І якщо його дії не відповідають критеріям добросовісності, він буде нести майнову відповідальність за завдання шкоди інтересам товариства”, - каже експерт Аналітично-дорадчого центру Блакитної стрічки ПРООН/ЄС Анатолій Єфименко.
Основною метою проекту, стверджують розробники, є перехід від моделі "компанії однієї особи" до моделі товариства, як об'єднання зусиль кількох учасників. Для цього закріплюються чіткі механізми контролю над керівними органами компанії.
”Вирішується проблема контролю за виконавчим органом. Тобто учасники матимуть можливість звільнити виконавчий орган миттєво”, - каже Експерт Аналітично-дорадчого центру Блакитної стрічки ПРООН/ЄС Анатолій Єфименко.
Діяльність товариств з обмеженою відповідальністю нині регулюється Цивільним та Господарським кодексами, а також законом про господарські товариства. Іноземним компаніям складно грати за правилами, прописаними в цих актах, адже вони докорінно відрізняються від звичних для них норм.
”Той закон, який в нас поки що працює про господарські товариства з 91-го року, він звичайно далекий від досконалості, хоча би тому, що в 91-му році писався та був прийнятий”, - каже віце-президент інвестиційної компанії "SigmaBleyzer" Діана Смахтіна.
На початок року в Україні було зареєстровано майже півмільйона товариств з обмеженою відповідальністю. Їхня кількість стрімко збільшується, оскільки після ухвалення доволі жорсткого закону про акціонерні товариства, багато компаній почали перереєстровуватись у ТОВ.