Тема тижня: Україну чекає середземноморський клімат
Помірний континентальний клімат України невдовзі може перетворитися на середземноморський - різновид субтропічного із дощовою зимою та спекотним сухим літом.
Адже зміна температури повітря бодай на градус означає зсув кліматичної зони на 150 кілометрів. А в Україні за останні кілька років потеплішало вже на півградуса.
”Ми маємо звикати, що у нас відбувається континеталізація клімату, як довго це може тривати - це трошки інше питання, а те, що ми зараз спостерігаємо воно такий просто локальний сигнал, прояв того, що робиться з природою і там є серйозні речі”, - каже керівник лабораторії Екозахисту Ярослав Мовчан.
У свою чергу, точні терміни називає директор Інституту гідрометеорології Володимир Осадчий. Він наголошує - щонайменше 5 років Україна житиме в умовах високих літніх температур і пояснює - це чергова 30-річна фаза циклічності клімату. Для неї характерне підвищення середньої температури.
Похолодає, кажуть, після 2012-го, коли фіксуватимуть максимальну сонячну активність. А наразі триває фаза підйому температурних режимів, яка розпочалася ще 1976-го.
“Ці останні 5-7 років, для території України буде характерна дуже висока літня температура повітря. Це не означає, що наступний рік буде таким же практично аномальним як цей рік, але в будь-якому випадку, ще 5-7 років нам прийдеться жити в умовах різких високих температур в літній період”, - повідомив директор Інституту гідрометеорології Володимир Осадчий.
Синоптики підтверджують - ще минулого тижня обіцяли похолодання, та нині доводиться говорити про підвищення температури повітря і навіть на традиційно "прохолодному" Заході.
Оця спекотлива повітряна маса знову почне рухатися далі - на захід, таким чином охоплюючи територію навіть Західних областей, якщо подивитися на карту прогнозу, вже 16-го числа практично вся територія Західних областей попадає режим температури 35 градусів і вище”, - каже керівник Українського гідрометцентру Микола Кульбіда.
Спекотне літо на свою користь могли б використати фермери, кажуть екологи. Мовляв, зернові достигатимуть краще, за рік можна навіть буде збирати два врожаї. Однак, радять оновлювати набір ярих культур, які б переносили і посуху і морози. Також рекомендують вивести сорти з коротким періодом вегетації.
”Для нашої країни - це будуть сприятливі зміни, тобто, ті зміни, які у нас відбудуться вони не призведуть до опустелювання, вони призведуть до покращення з точки зору життя, з точки зору людини, з точки зору сільського господарства і нашої економіки. Ці зімни будуть сприятливими, на відміну від інших країн, які або навпаки опустелюються, або їх заливає вода у зв’язку з підвищенням рівня моря”, - каже заступник директора Інституту космічних досліджень НАНУ Наталя Куссуль.
Натомість медики пророкують - разом із зміною клімату на субтропічний, в Україну прийдуть і притаманні таким кліматичним умовам хвороби, зокрема, малярія й холера. Крім того деякі експерти зазначають - розбалансований клімат викликає дедалі більше стихійних явищ в природі - від посух в Росії до повеней у Європі.
”Добре до певної мети. Чому? Тому що збільшується вегетаційний період для рослин, скажімо,для північних наших регіонів, коли дещо підвищується температура - так, якесь благо є, трошки менше треба палива і таке інше, але загалом треба оцінювати у балансі, що загалом-то наслідки негативні. І це ще тільки початок. Наше завдання адаптуватися”, - каже голова Державної гідрометеорологічної служби України В’ячеслав Ліпінський.
Досі визначити причини зміни клімату у світі і, зокрема, в Україні, не можуть ані вітчизняні, ані закордонні експерти. Серед факторів впливу називають як зсув орбіти і кута нахилу Землі, так і антропогенний вплив, зокрема, підвищення концентрації в атмосфері парникових газів.