Тема тижня: В Британії тривають арешти через скандал навколо News International
Імперія Руперта Мердока тріщить по швах. Низка арештів та звільнень, пов’язаних з незаконним прослуховуванням телефонів та підкупом поліції, не припиняється.
17 липня була взята під варту Ребекка Брукс, екс-виконавчий директор News International, британського підрозділу “мердоківської” News Corp. За два дні до арешту Брукс подала заяву на звільнення. Тоді ж у відставку пішов Лес Хінтон, права рука Руперта Мердока, екс-глава Dow Jones & Company, що видає The Wall Street Journal.
Все через прослуховування співробітниками News of the World у 2002 році голосових повідомлень в телефоні 13-річної Моллі Доулер, яку було викрадено, а потім вбито.
“Те, що я нічого не знав про події в News of the World - абсолютно неприпустимо, і зважаючи на обставини, я відчуваю, що, краще за все, для мене буде вибачитися перед усіма, кому нашкодили дії News of the World”, - сказав Лес Хінтон (15 липня 2011 року).
“Я ніколи не підкупляла полісменів. Я ніколи не санкціонувала хабарі офіцерам поліції. Уся інформація, яку надавали нам правоохоронці, була у вільному доступі і для інших видань”, - сказала Ребекка Брукс (19 липня 2011 року).
І Ребекка Брукс, і Лес Хінтон належали до старої гвардії. Брукс працювала на Мердока з 1989 року: спочатку в News of the World, потім в таблоїді The Sun, а з 2009-го очолила News International. Лес Хінтон працював пліч-о-пліч з Мердоком понад півстоліття. Його внесок у становлення News Corp - величезний. Хінтон очолював News International 12 років і перейшов у придбаний Мердоком Dow Jones у 2007 році.
Та, мабуть, найгучнішим звільненням стала відставка глави Скотланд-Ярду сера Пола Стівенсона. Безпосередньою причиною цього рішення стала хвиля чуток про зв’язки його відомства зі скандальними таблоїдами.
Стівенсона жорстко критикували за співпрацю з Нілом Волісом, його радником зі зв’язків з громадськістю. Воліс працював в редакції News of the World і був заарештований за причетність до прослуховувань. Стівенсон під час міжпарламентських слухань парирував критику.
“Я ніяк не пов’язую Воліса з протизаконним прослуховуванням. Я ніколи не ставив під сумнів його чесність. Безпідставно псувати репутацію людей - це неприпустимо, зрештою 10 з 45 співробітників прес-служби Скотланд-Ярду до працевлаштування в поліції працювали в News International”, - сказав екс-глава Скотланд-Ярду Пол Стівенсон.
За зв’язки з неугодними тепер журналістами політикум розкритикував навіть прем’єр-міністра країни Девіда Кемерона. На екстреному засіданні парламенту британського його звинуватили в тому, що взяв на роботу колишнього головного редактора таблоїда News of the World Енді Коулсона.
Останній до січня 2011 року обіймав посаду помічника прем’єра зі зв’язків зі ЗМІ. Покинув він її лише, коли навколо його газети розгорівся скандал. Аби виправдати себе перед парламентарями, Кемерон спеціально скоротив своє турне країнами Африки та терміново прибув до Британії.
“Звісно, я дуже шкодую і мені дуже соромно за те, що я взяв на роботу Енді Коулсона. Якби я знав, що це спричинить такий скандал, то ніколи би не прийняв такого рішення. Але ж я не міг цього передбачити. “Вік живи - вік учись”, і повірте мені, я зробив висновки”, - заявив прем’єр-міністр Великої Британії Девід Кемерон.
Драматизму ситуації додала ще й раптова смерть журналіста Шона Хора. Тіло репортера 18 липня знайшли в його будинку, в графстві Хартфордшир. Саме Хор першим розповів колегам з New York Times та BBC про методи роботи його видання, News of the World.
За словами Хора, головний редактор газети Енді Коулсон знав про прослуховування і навіть заохочував ці дії. Обставини смерті журналіста з’ясовують. Втім поліція не вбачає в його загибелі нічого підозрілого.
Пролити світло на перипетії скандалу мали свідчення батька та сина Мердоків. Вони постали перед депутатами днем раніше за Кемерона. Виступаючи перед британською міжпарламентською комісією, Руперт Мердок заявив, що не несе особистої відповідальності за прослуховування телефонів. Провина, за словами медіамагната, лежить на тих, кому він довіряв. Сам він, начебто, дізнався про події кількарічної давності лише два тижні тому.
“Я був шокований та мені було страшенно соромно, коли я почув про прослуховування телефону Моллі Доулер два тижні тому”, - каже виконавчий директор News Corp Руперт Мердок.
На засіданні Палати громад не минулося без ексцесів. Під час слухань невідомий зі словами “скупий мільйонер” кинув в обличчя Мердоку миску з піною для гоління. Як з’ясувалося згодом, нападника звуть Джонні Марблес і він підробляє грою в комедійних постановках. Після інциденту слухання на кілька хвилин призупинили. День засідання Мердок назвав найпринизливішим у своєму житті.
Та проблеми News Corp, не обмежуються Об’єднаним Королівством, доведеться захищатися і на інших ринках. У Сполучених Штатах ФБР невдовзі розпочне розслідування, що має з’ясувати нові подробиці терактів 11 вересня. І вже є підозри, що співробітники Мердока могли прослуховувати і родичів жертв терористичних атак.
На цьому тлі у Британії зірвалася угода про купівлю корпорацією Мердока супутникового телеканалу BSkyB. Медіамагнат вирішив не підливати масла у вогонь і відмовився від надзвичайно вигідної покупки.
Та й саме існування британського відділення News Corp - під питанням. Особистий біограф Мердока Майкл Вульф не виключає, що News International невдовзі доведеться продати.