Тема тижня: вогонь лісових пожеж дістався України
Спочатку запалала Луганщина - там згоріло 200 гектарів лісу.
“Враховуючи, що температура більше 40 градусів, і вітер 20-30 метрів за секунду, тому пожежа прийняла такий верховий характер, і тому треба швидко реагувати”, - заявив керівник ГУ МНС України в Луганській області Геннадій Сухорученков.
А поки горіло у Луганську - у столиці запахло смаженим . В Міністерстві надзвичайних ситуацій пояснили - біля столиці не горить, це тягне з російських згарищ. Утім, вразливе місце Києва - його розташування - столиця зусібіч оточена торфовищами. Поки, що там не горить, але тліє.
“Є 6 джерел тління, слава Богу, що немає відкритого вогню. Створені оперативні групи, які впливають на цю ситуацію”, - каже голова Київської обласної державної адміністрації Анатолій Присяжнюк.
Навчені гірким прикладом Росії, в Україні завчасно створили штаб боротьби з пожежами. Головна мета - не допустити перекидання вогню через кордон.
“Міноборони повинно особливу увагу приділяти щоденному контролю складів боєприпасів та озброєння. Ми не можемо допустити ситуацій, які були в попередніх роках у Новобогданівці та Лозовій”, - зазначив перший віце-прем’єр-міністр України Андрій Клюєв.
Острах був не даремний - на Дніпропетровщині полум’я спалахнуло за 3 кілометри від військових складів з двома тонами пального.
“Соснові дерева - це основна загроза розповсюдженню вогню, ми прагнемо, щоб такої загрози не існувало взагалі, якщо вогонь навіть за 3 кілометри від складів”, - каже заст. командира 6-го гвардійського армійського корпусу Олег Гуляк.
Утім пожежі спалахують одна за одною, десятками. На території Новомосковського військового лісгоспу займається близько півтисячі гектарів. На Донбасі щодоби фіксують до 100 загорянь - це вдесятеро більше, ніж у минулому році.
“Ми гасимо щоденно біля 8-10 лісових пожеж, які розповсюджуються по території. Спостережні пости, які постійно знаходяться в лісах, зі вчорашнього дня вони почали патрулювати цілодобово в наших лісових масивах, щоб не допустити пожежі, втримати розповсюдження вогню. Головне - вчасно виявити лісову пожежу”, - переконаний головний лісничий Петро Бальоха (ГУ МНС України в Донецькій обл.).
Міліція запідозрила, що у лісах діють палії. Таких, коли піймають, обіцяють жорстоко покарати. На поміч державі і пожежним з відпустки вийшов і Президент Віктор Янукович. Разом з собою викликав всіх міністрів та глав держадміністрацій. Для початку дав на горіхи міністру оборони.
“Я нічого не добився від дніпропетровчан - що там трапилось. Одні кажуть, що це військові були в лісі, інші кажуть, що це були люди, яких пустили військові - різати ліс, красти - але в одному і другому випадку, Михайло Броніславович, ви будете відповідати”, - пригрозив Президент України Віктор Янукович.
Рада нацбезпеки терміново зібралася, і вирішила закрити ліси для населення. Заодно заборонили запускати феєрверки, палити стерню та сміття. У відчаї духовенство почало вимолювати у вищих сил прохолоди.
“Всі храми про це знають, всі монастирі про це знають, в усіх богослужбових книгах ці послідування є, головне, щоб були ті, хто просить про дощ. Тому що церква це не тільки священики, це весь народ Божий. І, зазвичай, в древній церкві, коли були такі несприятливі умови, чи засуха, то збирався весь народ Божий на чолі з духовенством і всі разом молилися про ниспослання дощу”, - розповідає речник УПЦ МП протоієрей Георгій Коваленко.
“Чи захоче Господь відповідати на наші молитви? Можливо, Він, як люблячий Отець, інколи карає дітей своїх, для того, щоб їх виправити”, - додав голова виконавчого комітету центру "Общин свідомості Крішни" Ач'юта Прія.
Та молитви хіба зміцнять душу, однак повітряні течії - невмолимі - Укргідрометцентр прогнозує спеку до 20 серпня. До 40 градусів в Україні, а на Сході та в Центрі - ще спекотніше.
“Прогріті повітряні маси північно-східними, інколи південно-східними вітрами будуть надходити в Україну. Це гарантує нам тривалий період продовження сухої і дуже спекотливої погоди, за винятком західних областей, де погода буде час від часу змінюватись, і де можна чекати якісь дощі”, - каже начальник Українського Гідрометцентру Микола Кульбіда.
В Україні пожежі вже випалили майже 700 гектарів лісу. Скільки громадян постраждали через екстремально високу температуру повітря - у Міністерстві охорони здоров’я навіть не рахували.