23 січня 2011, 15:02
4

Тема тижня: Японія дала Україні 770 мільйонів гривень кредиту

Віктор Янукович їздив в Країну вранішнього сонця за інвестиціями. Привіз черговий кредит у 8 мільярдів японських єн, що в перерахунку на національну валюту складає майже мільярд гривень. Кошти підуть на експорт товарів та послуг з Японії ж.

“Це дійсно такий крок, який може далі залучити взаємодію. Але поки що це, по суті, що відбувається: ми позичаємо гроші, купуємо японські товари, потім ще й сплачуємо за це відсотки, і помагаємо реалізувати іншій країні, з якою в нас негативне сальдо торгівлі, реалізувати ще її товари, тобто, це не можна подавати як величезне досягнення”, - вважає політолог центру ім. О. Разумкова Валерій Чалий.

“Їдьте в Україну, вкладайте в Україну, ми відкриті для бізнесу”, - заохочував далекосхідних інвесторів український гарант під час виступу на профільному семінарі у Токіо. Озброївшись принципами художнього красномовства, вихваляв країну з майстерністю казкаря, який навмисно не вдається в подробиці, аби не зіпсувати намріяну дійсність.

Так, зі слів Віктора Януковича, в Україні вже рік панує економічна та політична стабільність. Це дозволяє випускати надсучасну продукцію машинобудування, мати необмежений сільськогосподарський потенціал та гіперкваліфікованих програмістів. Для повноти ідилії не вистачає тільки японських інвестицій.

“Мистецтво інвестора полягає у тому, щоб у правильний час опинитися у правильному місці і прийняти правильне рішення. Сьогодні Україна це три в одному: правильне місце правильний час і правильне рішення”, - казав Президент України Віктор Янукович.

Враховуючи те, що більшість компаній сформувала свої стратегії ще в жовтні минулого року, потенційне вливання японського капіталу в українську економіку варто очікувати не раніше 2012-го, - кажуть експерти. Якщо, звісно, не зважатиме на скандал навколо використання Юлією Тимошенко грошей, отриманих згідно з Кіотським протоколом.

“Для японців дуже важливим є етика бізнесу. Етика - для них це дуже важливий елемент. І коли ми говоримо про розкрадання грошей, котрі вони нам виділяють, при тій багатомільйонній допомозі, яку нам виділяли після Чорнобильської аварії, при тому доброму ставленні, яке до нас продемонструвала Японія - японські бізнесмени усміхалися в камеру і казали: “Україна ж так далеко”. Вони уникають прямих відповідей, але де-факто ентузіазму в їхніх очах я не бачу”, - сказав політолог Святослав Павлюк.

Як би там не було, а Україні Японія потрібна. Якщо не для інвестицій - то для кредитів. Країна сонця, що сходить, займає друге місце після США по кількості квот голосів у Світовому банку та МВФ.

“З цієї точки зору наша співпраця з Міжнародним валютним фондом, ті схвалення, яких так потребує Україна під час проведення Ради директорів цих міжнародних структур, важливі, тому що Японія фактично голосує: давати нам гроші чи не давати нам гроші”, - каже виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Згідно з календарним планом, візит Президента в Японію повинен був тривати 5 днів. Однак, вибухи в Макіївці внесли свої корективи - Віктор Янукович достроково повернувся до України. Втім, український лідер встиг заявити про готовність підтримати прагнення Японії у отриманні постійного місця в Раді безпеки ООН, зустрітися з імператором Акіхіто та витратити більше 100 тисяч гривень на купівлю усіх місць в вагоні швидкісного потягу, яким прямував з Токіо до Кіото.

“Звичайно, журналісти звернули увагу, що не треба перекривати всі входи - це не досить традиційно для таких електричок. В Японії трошки інший стиль - там імператор поводиться трошки скромніше, ніж наш Президент. Але це питання, мабуть, недостатності поїздок Президента України в східні регіони. Зараз він це заповнює і він вийде з новим досвідом, з новим розумінням як в світі працює демократія”, - сказав політолог центру ім. О. Разумкова Валерій Чалий.

Аби на власні очі переконатися в ефективності української демократії, японський прем’єр пообіцяв направити в Україну спостерігачів під час майбутніх виборів. В свою чергу, Віктор Янукович запросив голову японського уряду здійснити офіційний візит до Києва та взяти участь у міжнародній конференції у рамках 25 річниці Чорнобильської катастрофи. Якщо високий гість погодиться, то Україні не уникнути японських інвестицій, підсумували експерти.