Тема тижня: юридично місцеві вибори ще не закінчилися
Формально місцеві вибори вже за плечима. Юридично - ще тривають.
В одних регіонах голоси ще після 31 жовтня не пораховані. В інших - виборчі комісії знову готують бюлетені. Йдеться про повторне волевиявлення в тих округах, де кандидати фінішували з однаковою кількістю голосів.
”По всій державі: де більше, де менше буде голосування. Загалом на сьогоднішній ранок інформація в мене в 935 чи 938 - отака кількість, значить - прийнято рішення про переголосування. А завтрашній день - 14 числа, буде прийнято рішення про пере голосування в 750 дільницях. По іншим дільницям ще питання не вирішене”, - каже заступник міністра внутрішніх справ України Віктор Ратушняк.
Кому перевибори, а кому - суди. В Луганську комуніст Спірідон Кілінкаров судився за крісло мера з регіоналом Сергієм Кравченком через різницю в 21 голос. 0,5% виборчих голосів ділять у Харкові регіонал Геннадій Кернес і тимошенківець Арсен Аваков. Подібна ситуація й в Одесі. Там колишній мер Едуард Гурвіц поступився регіоналу Олексію Костусєву на 10 процентів. Журналісти зловтішаються, ніби фортуна підговорила Феміду стояти на боці регіоналів - переможців. Незначні розриви у результатах, кандидати пояснюють фальсифікаціями з боку опонентів - майже в усіх випадках делегованих від партії влади.
”Всі хто має очі мали бачили підписи під незаповненими протоколами або цей сюжет, який обійшов країну, коли людина, кажучи, що вона є членом Партії регіонів намагалася винести протоколи з дільниць”, - каже професор політології НауКМА Олексій Гарань.
”Фальсифікації і порушення є завжди, при любій владі - влада завжди це буде використовувати, особливо на місцях”, - каже політолог Віталій Бала.
Поки пани судяться, народ мітингує. Для прикладу, в Харкові люди настільки перейнялися виборами, що навіть наметове містечко розбили. Вимагають перерахунку голосів. Кажуть: захищають в першу чергу свій вибір.
А мешканці містечка Васильків, що на Київщині, з протестами навіть до Адміністрації Президента дійшли. Скаржаться: голосували за одного - переміг інший. Виходить, що їхні голоси влада, просто в унітаз спустила.
Експерти кажуть: зелене світло для фальсифікацій дав закон про місцеві вибори, прийнятий поспіхом провладною більшістю. Мовляв, його положення, зокрема, перешкоджали реєстрації кандидатів, дозволяли застосовувати адмінресурс та створювали дисбаланс у складі виборчкомів. Відтак, заяви опозиції про порушення, в сукупності із судовими позовами та мітингами протесту, відкрили очі Президенту на якість схваленого ним закону.
”Ми не отримали досконалий закон. І ми визнаємо це, і це підкреслили ці вибори. тому що технічно важко було провести ці вибори”, - каже Президент України Віктор Янукович.
Працювати над помилками гарант конституції доручив робочій групі. Вже після першого засідання стало зрозуміло: політики реформуватимуть виборче законодавство “по-дорослому”. Йдеться про виборчий кодекс, який має охопити положення усіх нині існуючих законів про волевиявлення. Підтримують таку позицію й в ЦВК. Мовляв, тест на якість документ пройшов би на найближчих виборах. А вони, як відомо, будуть парламентськими. От тільки жовтнева конституційна рокіровка внесла плутанину в дату їх проведення - або наступної весни, або восени 2012 року. Відтак, за словами заступника голови Центрвиборчкому, правової визначеності в цьому питанні досі немає.
”Після відновлення Конституції 1996 року нам необхідно застосовувати всі норми конституції України без винятку. .Дата буде такою, відносно якої буде позиція Конституційного суду. На сьогоднішній день поки немає рішення Конституційного суду, я особисто можу говорити про таку дату, як 27 березня 2011 року”, - каже заступник голови ЦВК Андрій Магера.
Утім, судячи з останніх резонансних рішень Конституційного Суду, він може ще більше заплутати ситуацію. Принаймні, політологи цього не відкидають.
”Скоріш за все мало би бути рішення таке туманне, яке би дало можливість їх провести і в той період часу і в той. Бо ситуація буде дуже швидко мінятися і влада зробить велику помилку, якщо не залишить собі шлях до маневру”, - каже політолог Віталій Бала.
Як би там не було, а крапку все одно поставить Конституційний суд. Політологи ж радять Феміді поквапитись, оскільки Центрвиборчком налаштований дати старт парламентській виборчій кампанії вже 22 листопада.