Тема тижня: Зростання корупції та бюрократії відлякує інвесторів
З післякризовим пожвавленням економіки, інвесторам стало цікавіше вкладати гроші в Україну. Зокрема, меншими стали макроекономічні ризики.
Проте зростаючий рівень корупції та бюрократичні перепони, зізнаються іноземні бізнесмени, нівелюють ледь помітні позитивні зміни.
“Незважаючи на загальний негативний фон і в пресі, і в Інтернеті, і серед ділової спільноти, тим не менш, вже третій квартал поспіль принаймні наша аудиторія говорить про те, що ситуація трохи, але поліпшується”, - сказав віце-президент Європейської бізнес асоціації Олексій Кредисов
“Незважаючи на це позитивне зростання, багато бізнесів відзначають, що негативні тенденції зберігаються, тривожні ноти в інвестиційному кліматі присутні - а це саме прояв корупції, прояв бюрократичного пресингу і різні питання, пов'язані із судовою системою”, - вважає виконавчий директор ЄБА Анна Дерев'янко.
Згідно з проведеним Європейською бізнес асоціацією черговим опитуванням іноземних підприємств, індекс інвестиційної привабливості України в першому кварталі поточного року трохи зріс, і становить 3,4 бали за 5-бальною шкалою. Насамперед, інвестори позитивно оцінюють перспективи прибутковості нового бізнесу в Україні.
“Також покращилися на 0,2 показники, за оцінкою попередніх періодів, тобто те, яким індекс був попередні три місяці - 3,4 до 3,6. І також 3,2 до 3,4 - збільшилася оцінка прибутковості для нових учасників ринку, на думку інвесторів”, - каже директор дослідницької компанії Олена Попова.
Крупний іноземний бізнес критикує, зокрема, податкову реформу в Україні. Проте, інвесторів не влаштовують не стільки положення запровадженого Податкового кодексу, скільки самі методи, якими податківці втілюють його в життя. Зокрема, вони вказують на зростання фіскального пресингу.
“Також ми не бачимо покращень із поверненням ПДВ та з імплементацією податкової реформи. Податкову реформу в цілому оцінюємо позитивно, хоча є ще що додати, і ми так розуміємо, що уряд прагнути до цього. Але поки що імплементація не ідеальна”, - зазначив президент Європейської бізнес асоціації Томаш Фіала.
Про те, що покращення інвестиційного клімату в Україні є вкрай незначним, свідчать і результати іншого дослідження, яке провів фонд Блайзера. Так, наприкінці минулого року інвестори на 5% збільшили свої позитивні очікування від інвестування в українську економіку. Як відзначили у фонді, такі оцінки є мізерними і навряд чи сприятимуть виключенню України зі списку найбільш ризикованих для вкладення коштів країн.
“Якщо подивитися на кредитно-дефолтні свопи по Україні, на страховку за ризик на роботу в Україну - так, дійсно, вона сьогодні коливається біля 50 базових пунктів, так, дійсно вона зараз на рівні Португалії, так, дійсно, це в два рази менше, ніж страховка, яку пропонують за роботу в Греції, але разом з тим, це набагато вище, ніж страховка по Росії, це набагато вище, ніж страховка по інших країнах Євросоюзу”, - каже виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.
Інвестори кажуть, що Україна має багато перспективних секторів для вигідного капіталовкладення. Зокрема, це стосується й аграрного сектору. Проте закореніле в державі “кумівство” призводить до того, що найбільш перспективні проекти отримують лише близькі до керівництва країни особи, решті, зокрема і іноземцям, залишається розраховувати хіба що на низькоприбуткові і затратні проекти.